وروستي

کودتای نافرجام ترکیه، درس ها و اندرز ها

welcome to quransunnat.com website

کودتای نافرجام ترکیه، درس ها و اندرز ها

نوشته: د . محمد موسى الشريف
ترجمه: عبدالخالق احسان

الله متعال را سپاس گزاریم که غم و اندوه را از ما بر طرف کرد، به تحقیق که الله متعال بخشنده و سپاس گزار است؛ الله متعال برای مان منت نهاد و کودتای بزهکار و طاغوتی را در ترکیه به شکست مواجه نمود، البته در آن شب تاریک و طولانی که قلب ها به حنجره ها رسیده و دچار وحشت و تزلزل شدید شده بودیم، شبی که چشم ها توان دیدن را از دست داده و دچار گمانه زنی های شده بودیم.

پروردگارا ستایش فراوان و پاکیزه و مبارک ترا سزاست؛ طوری که مناسب با بزرگواری ذات و عظمت پادشاهی توست.

کودتای نافرجام ترکیه، کوتاه ترین کودتاه در تاریخ معاصر منطقه می باشد؛ چون چند ساعتی ادامه پیدا کرد و سپس به شکست رسواکننده مواجه گردید و تعداد زیادی از دست اندرکاران آن گرفتار شده و راهی زندان شدند، در هر حال فضل و بزرگواری از جانب الله متعال است.

ازین کودتای نافرجام می توان درس های آموخت که به صورت مختصر بیان می گردد:

اول: تعلق و ارتباط به الله متعال به صورت واضح نمود پیدا کرد: ترک ها و همه مسلمانان جهان با اخلاص و تواضح و رو آوردن به طرف الله متعال عاجزانه خواستار باطل شدن مکر مکاران گردیدند؛ تکبیر های ترک ها و دعاها و نداهای خدا جویانه شان در جاده ها و میدان ها دلیل این مدعاست، هم چنان سجده ها و نماز های شان در جاده ها و سرک ها مظهر و تأیید کننده گفته ماست، علاوه بر آنها؛ بلند شدن صدای اذان و تکبیر و تلاوت قرآن کریم از گلدسته های مساجد دلیل دیگر مدعاست.

دعاهای عاجزانه دها میلیون مسلمان از سراسر جهان دلیل دیگر ارتباط نیکو با الله متعال است؛ اگر ازین حادثه به سلامت بیرون نمی آمدیم، این امتیاز ما را بسنده بود ( ستایش سزاوار اوست)؛ لذا ارتباط با الله متعال و تواضع و شکستگی در وقت مشکلات و سختی ها، کلید نصرت و شاهراه پیروزی است.

دوم: درین شب وحدت ملت های اسلامی به صورت آشکار و واضح دیده می شد که همه جمع شده و دوستدار خوبی ملت و رهبری ترکیه بودند، قلب های دها میلیون مسلمان همراه ترک ها بود، به صورت بی مثیل بعد از سرنگونی کودتا اظهار سرور و شادمانی کردند، کسی که به فیس بوک و تویتر و شبکه های تلویزیونی ماهواره ای شرافتمند نگاه می انداخت، این حقیقت را به وضوح مشاهده می کرد؛ این مسئله به صورت واضح دلالت دارد بر این که مسلمانان متحد و یکپارچه اند هر چند رهبران شان مختلف بوده و روابط سیاسی شان ناخوشایند باشد؛ چون قلب های همه مسلمانان همراه ترکیه و تجربه موفق و ارزنده و موقف گیری های آشکار اسلامی اش می باشند.

سوم: شجاعت و دلیری بی نظیر رهبر مان اردوغان بیشتر آشکار گردید؛ چون توانست ملت خویش را برای بیرون شدن در جاده ها و استقامت در میدان ها توجیه نماید، رهبری که با ملتش ارتباط داشته و با پروردگارش اعتماد دارد، باید چنین باشد که در مقابل هیچ کس خوار و ذلیل شده و از کسی فرمانبرداری نکند؛ بلکه صف ها را به پیش بفرستد و میلیون ها انسانی که منتظر اشاره او هستند را توجیه نماید، ملت ترکیه چه قدر وفا دار رهبر خویش بودند، رهبری که خدمات زیادی برای شان انجام داده و درین مسیر تلاش های خستگی ناپذیر داشته است.

چه زیباست آن سخن اردوغان که گفت: این تانک ها و تجهیزات نظامی موجود در جاده ها پیرو ارتش ترکیه نیستند، به تعقیب این گفته، جوانان به تانک ها حمله ور شده و سربازها را به اسارت گرفتند، با چشمان حیرت زده خویش می دیدیم که جوانانی با عنفوان جوانی وارد این پیکار ارزشمند شده و در مقابل تعدادی از بردگان ایستادگی می کنند، سلاح آنها بی نیاز شان نکرد و الله متعال به گونه به آنها تعامل نمود که گمان نمی کردند و ترس را در دل های شان انداخت.

هر روز که می گذرد، ربانی و خدایی بودن این مرد صالح، مصلح و رهبر زیرک و با تجربه برای ما آشکار می گردد؛ آنگاه که دشمنان مان برایش گفتند: حتی بعد از سه هزار سال نیز به اتحادیه اروپا داخل و ملحق شده نمی توانی، برای شان گفت: نمی دانیم که بعد از سی سال اتحادیه شما در کجا خواهد بود؟ حالا لله الحمد پاشیدگی و اضمحلال این اتحادیه بعد از بیرون شده انگلستان آغاز گردیده است.

الله متعال برای بنده اش اردوغان این فرصت بزرگ را مهیا کرد تا بتواند دشمنان داخلی اش را که خیانت شان آشکار گردیده است، از میان بردارد. {لِيَهْلِكَ مَنْ هَلَكَ عَنْ بَيِّنَةٍ وَيَحْيَى مَنْ حَيَّ عَنْ بَيِّنَةٍ} [الأنفال: 42]

چهارم:‌ جاهلان و منافقان در کشور های عربی نیز آشکار شدند که به صورت شگفت انگیز و تعجب آوری موفقیت کودتا را تبریک گفته و به خاطر شکست اردوغان و حزب عدالت و توسعه احساس خوشحالی می کردند، شبکه های تلویزیونی گمراه و از همه پیشتر تلویزیون های مصری به زوال اردوغان دهان باز کرده و به غوغا پرداختند و می خواستند مهمانی ترتیب دهند، آن چه در توان داشتند برای آشکار ساختن حقد و کینه و دشمنی و شماتت خویش انجام دادند، برخی گروه های بد سرشت و گمراه به سم پاشی در تویتر شروع کرده و از شکست ارودغان اظهار خوشحالی می کردند که الله متعال آنان را افتضاح کرده و بنده اش اردوغان را به حیث رئیس دولت ترکیه ابقاء نمود. {قُلْ مُوتُوا بِغَيْظِكُمْ} [آل عمران: 119]
این هماهنگی سکولاری و غرب گرایی گمراه، دلالت بر طبیعت نبرد می کند که این نبرد بین حق و باطل است و دشمنان دین به صورت شتابان از بازوان مزدور شان حمایت می کنند و هر چه در توان دارند برای بیرون ساختن فعالان دینی و بخشنده های اصلاحگر از میدان تلاش می کنند و می خواهند که هر تجربه اسلامی، شرافتمند و پاک را زنده به گور نموده و تمام اعمال نیکو را تعطیل نمایند؛ اما باید بدانند که الله متعال ما را کافی است و او بهترین وکیل و متصرف می باشد. {إِنَّ رَبَّكَ لَبِالْمِرْصَادِ} [الفجر: 14]

پنجم: ملت ترکیه آگهی و فهم دقیق و درک خویش از طبیعت نبرد را آشکار ساختند، کتمان کاری نمی کنم که من این استقامت ملت ترکیه را گمان نمی کردم، الحمد لله که این گمان من نادرست بر آمد و سر انجام این وضعیت برای ملت های عربی تذکر می دهد که آگاه شوند و بفهمند و قربانی داده و از تجربه موفق و ارزشمند ملت ترکیه استفاده کنند.

ششم: سکوت مرگبار و خود را به بی خبری زدن رهبران صلیبی و صهیونی آشکار ساخت که آنان مخالف کودتا نبوده و بعد از شکست مفتحضانه آن را محکوم کردند، دانسته می شود که این توطئه جهانی است و محدود نمی باشد و فتح الله گولن و حامیان او مثل سگانی اند که متخصصین با تجربه آن را آموزش و تمرین دادند به این گمان که می توانند توسط آن ها تجربه کار اسلامی را شکست دهند؛ اما الله متعال طوری به آنان معامله کرد که گمان نمی کردند، عملیه شان شکست خورد و پلان های بر باد رفت.

هفتم:‌ فایده ی که از کودتا نصیب گردید و ما آن را بخشش خداوندی درین محنت می دانیم؛ این است که بار دیگر، ارتش هرگز جرئت نمی کند که علیه دولت مشروع و قانونی کودتا کند ( مگر این الله متعال بخواهد)، دلاوری بی محابای ملت را دیدند و متوجه شدند که ملت به قامت یک مرد و یک شخصت در مقابل کودتا ایستادگی کرد، این شجاعت ملت، آنان را به این قناعت رساند که تکرار کودتا محال است، و شبح ارتش کودتاچی تا ابد به نابودی گرایید ( ان شاء الله)، ترکیه با تاریخ جدیدی روبرو است و می تواند ارتش ترکیه را از وجود خیانت پیشه گانی که خود را به دشمن فروختند، پاک ساخته و ارتش را غربال کند.

در پایان می گویم: اردوغان و اعضای حزبش و همه مسلمانان ترکیه با قوت و نیروی بیشتر از آن چه پیش از کودتا داشتند، بیرون شدند، این فرصت شایسته و مناسبی است برای پاک سازی ترکیه از وجود سکولارها، فاسدان، توطئه گران، مسلمان نما های دروغ گوی، خیانت کاران و تبه کاران.
مسلمانان فعال و دعوتگران مخلص و مصلح در تمام اطراف جهان بیشتر از پیش از کودتا قوی شده و اعتماد بیشتری کسب نموده و آگاهی و فهمی بیشتر نصیب شدند. ولله الحمد والمنة
{ وَيَوْمَئِذٍ يَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ بِنَصْرِ اللَّهِ يَنْصُرُ مَنْ يَشَاءُ وَهُوَ الْعَزِيزُ الرَّحِيمُ وَعْدَ اللَّهِ لَا يُخْلِفُ اللَّهُ وَعْدَهُ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ} [الروم: 4، 6]

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*