وروستي

آیا مسلمانان كعبه را پرستش مي كنند؟ نايك

آیا مسلمانان كعبه را پرستش مي كنند؟ نايك

نويسنده : داكترعبدالكريم ذاكر نائيك
مترجم : احمد مسيح فضل

سوال

اگر اسلام ديني است بر ضد بت پرستي، پس چرا مسلمانان در هنگام اداي نماز كعبه را تعظيم و پرستش مي كنند؟

جواب

كعبه قبله ى مسلمانان است يعنى جهتى است كه مسلمانان در هنگام اداى فريضه ى نماز به آن رو مى گردانند
اين نكته قابل تذكر است: با وجود اينكه مسلمانان روى خود را هنگام اداى نماز به طرف كعبه مى گردانند، كعبه را پرستش نمى كنند. مسلمانان بجز الله يكتا و يگانه هيچ كسى و هيچ چيزى را تعظيم و پرستش نمى كنند.

خداوند  جل جلاله  در سوره بقره فرموده
“نگاه هاى انتظار آميز ترا بسوى آسمان (براى تعيين قبله ى نهايي) مى بينيم! اكنون ترا به سوى قبله ى كه از آن خشنود باشي، باز مى گردانيم. پس روى خود را به سوى مسجد الحرام كن! و هر جا كه باشيد روى خود را به سوى آن بگردانيد”
{قرآنكريم 144:2}

اسلام به پرورش اتحاد تاكيد دارد

بطور مثال اگر مسلمانان بخواهند نماز ادا كنند، ممكن بعضى به طرف شمال و بعضى به طرف جنوب رو بگردانند. مسلمانان به منظور متحد بودن در عبادت خداى حقيقى و يكتا در هر جايى كه باشند به رو گرداندن به يك جهت (به جهت كعبه شريف) امر شده اند پس مسلمانانيكه در غرب كعبه قرار دارند هنگام اداى نماز روى خود را به طرف شرق مى گردانند به همين نحو اگر در شرق قرار دارند روى خود را به طرف غرب مى گردانند.

كعبه در مركز نقشه ى جهان واقع است

مسلمانان اولين كسانى بودند كه نقشه ى جهان را ترسيم نمودند. آنها نقشه را طورى طراحى كردند كه جنوب به طرف بالا و شمال به طرف پايين واقع گرديده بود و كعبه در مركز قرار داشت. بعد ها نقشه كشان غرب، نقشه را برعكس طراحى كردند يعنى شمال را به طرف بالا و جنوب را به طرف پايين ترسيم نمودند؛ الحمدالله باز هم كعبه در مركز نقشه ى جهان قرار دارد.

طواف كعبه دلالت به وحدانيت خداوند  جل جلاله  دارد

هنگاميكه مسلمانان به مسجدالحرام در مكه مى روند، به دَور كعبه طواف مى كنند يعنى مسلمانان به دَور يك نقطه گردش مى كنند كه آن نقطه خانه ى خداوند  جل جلاله  است و اين عمل نشانه يى بر عقيده و عبادت خداى يكتا است. از آن جايى كه هر دايره تنها يك مركز دارد، نشان دهنده ى آنست كه تنها يك خدا لايق پرستش است و آن الله واحد و يكتا است.

حديث حضرت عمر فاروق رضي الله عنه

راجع به سنگ سياه (حجرالاسود) يك حديث منسوب به صحابى برجسته، حضرت عمر فاروق رضي الله عنه به ما رسيده است
حضرت عمر بن خطاب رضي الله عنه خطاب به سنگ سياه فرمودند:”مى دانم كه تو يك سنگ هستي، نه به كسى نفع و نه ضرر رسانيده مى تواني؛ اگر پيامبر صلي الله عليه وسلم را نمى ديدم كه ترا لمس مى كند و مى بوسد، هرگز ترا لمس و بوسه نمى كردم.”
{صحيح بخاري، جلد 2، كتاب حج، فصل 56، حديث شماره 675}

مسلمانان بالاى كعبه ايستاده آذان مى دادند

در زمان حيات حضرت محمد صلي الله عليه وسلم مسلمانان حتا بالاى كعبه ايستاده آذان مى دادند. كسى از آنهايى كه مى گويند مسلمانان كعبه را پرستش مى كنند بپرسد؛ كدام بت پرست بالاى بتى كه پرستش مى كند ايستاد مى شود؟
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
منبع

كتاب : 20 جواب به سوالات غير مسلمانان در باره ى اسلام
نويسنده : داكترعبدالكريم ذاكر نائيك
مترجم : احمد مسيح “فضل

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*