وروستي

درس های پیرامون فهم وعمل (کتاب

درس های پیرامون فهم وعمل (کتاب

مقدمهء کتاب

الحمد لله رب العالمين والصلاة والسلام علی المبعوث رحمة للعالمين سيدنا و مولانا محمد.
« سُبْحَانَكَ لَا عِلْمَ لَنَا إِلَّا مَا عَلَّمْتَنَا إِنَّكَ أَنْتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ » [البقرة : 32]
تو از هر عيب و نقصى منزّهى، ما را دانشى جز آنچه خودت به ما آموخته اى نيست، يقيناً تويى كه بسيار دانا و حكيمي
« وَعِنْدَهُ مَفَاتِحُ الْغَيْبِ لَا يَعْلَمُهَا إِلَّا هُوَ وَيَعْلَمُ مَا فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَمَا تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَةٍ إِلَّا يَعْلَمُهَا وَلَا حَبَّةٍ فِي ظُلُمَاتِ الْأَرْضِ وَلَا رَطْبٍ وَلَا يَابِسٍ إِلَّا فِي كِتَابٍ مُبِينٍ » [الأنعام : 59]
وكليدهاى غيب فقط نزد اوست، و كسى آنها را جز او نمي‌داند. وبه آنچه در خشكى و درياست، آگاه است، و هيچ برگى نمي‌افتد مگر آنكه آن را مي‌داند، و هيچ دانه اى در تاريكى هاى زمين ، و هيچ تر و خشكى نيست مگر آنكه در كتابى روشن [ ثبت ] است
و اشهد آن لا إله إلا الله وحده لا شریک له و آن محمداً رسول الله شهادة نسأله جل و علا آن یجعلنا بها من عتقائه یوم الدین.
و بعد:
امت اسلامی در آغاز نهضت و حرکتی بسر می‌برد که عودت امت وسط را اعلان میدارد، تا یکبار دیگر برای هدایت مردم عرض اندام نماید و از خروج همراه با تمدن این امت بشارت میدهد تا یکبار دیگر همان نقش را بعهده گیرد که الله متعال برایش تعین نموده است.
«كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَلَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتَابِ لَكَانَ خَيْرًا لَهُمْ مِنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَأَكْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ » [آل عمران : 110]
شما بهترين امتى هستيد كه [براى اصلاح جوامع انسانى] پديدار شده ايد، به كار شايسته و پسنديده فرمان مي‌دهيد و از كار ناپسند و زشت بازمي‌داريد، و [از روى تحقيق، معرفت، صدق و اخلاص] به خدا ايمان مي‌آوريد. و اگر اهل كتاب ايمان مي‌آوردند قطعاً براى آنان بهتر بود‌، برخى از آنان مؤمن [به قرآن و پيامبرند] و بيشترشان فاسقند .
برگشت مسلمانان بحیث پیشتازان تمدن انسانی، امروز به یکی از نیازهای مبرم بشری مبدل شده است و این حقیقتی است که هیچ عاقلی از آن انکار نمی‌کند. این امت باید یکبار دیگر برگردد تا بشریت را ازین پرتگاه خطرناک نجات دهد. پرتگاهی که تمدن مادی منکر از وجود الله ایجاد کرده است و اگر در گوشه و کناری به وجود الله معترفند، او تعالی را در غیر مکان شایستة او قرار داده و آنچنان که سزاوار مقام اوست، قدرش را ندانسته اند.
برگشت امت اسلامی بحیث «امت گواه» مستلزم اینست که این امت باید از خواب غفلت بیدار گردیده و با آگاهی کامل و بر اساس فهم و درک همة توانمندیهای خود را بکار اندازد، و بر اساس علم و فکر به عمل و نوآوری بپردازد.
«وَكَذَلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ وَيَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيدًا»[البقرة :143]
و همان گونه [ كه شما را به راه راست هدايت كرديم ] شما را امتى ميانه [ ومعتدل و پيراسته از افراط و تفريط ] قرار داديم تا بر مردم گواه باشيد و پيامبر هم بر شما گواه باشد
به نظرم یگانه راه این بیداری، که آغاز این نهضت را تشکیل میدهد، اینست که بیشترین تعداد این امت را از عالم بیسوادی و نافهمی با همۀ اشکال آن بیرون آورده و به میدان علم و معرفت داخل سازیم. این کار زمانی ممکن خواهد بود که آن مبانی فکری ای را شرح و بسط دهیم که اساس بیداری اسلامی را در گذشته تشکیل داد و درین قرن إن شاءالله نهضت تمدن اسلامی بر آن بنا می‌یابد.
اکنون که همۀ جهان در برابر اسلام و مسلمین یکدست شده اند، مفکوره گروه سازی و طرح احزاب و افکار در حال تناقض به هیچ صورت شایسته و مناسب حال مسلمانان نمی‌باشد.
اکنون بر تمام این گروهها، احزاب و تجمعات و حتی افراد عادی لازم است که روی نکات مشترکی با هم اتفاق نموده و مطابق آن با اشتراک مساعی عمل نمایند.
آنها بخواهند و یا نخواهند، حتماً باید متفق شوند. زیرا هدف نهایی یکی و آن کسب رضای الله متعال است. و اهداف تاکتیکی مشترک است و آن برگشت امت وسط و گواه بر مردم می‌باشد و وسایل نیز تا حد زیادی با هم نزدیک و همگون است.
لذا لازم دانستم که فکر بیداری اسلامی را درین نوشتار به گونه‌ای تقدیم کنم که تا حد زیادی از التزام حزبی و تنظیمی خارج گردیده و به شکل ساده و قریب به فهم عامه باشد.
اخلاص ما را فرامی‌خواند تا با آواز بلند اعلان کنیم که عمل و مبارزه در راه اسلام در احتکار هیچ فرد و گروهی نیست. و تراثی که از حسن البناء، سید قطب و مودودی و امثال شان باقی مانده است، در ملکیت همۀ امت بوده و همۀ امت حق دارد که آنرا بیاموزد، نقد کند، از آن مستفید شود.
اینها ثروت و داشته های معنوی ما می‌باشد و باید آنرا در معرض دید همگان قرار دهیم تا هر کسی میخواست و میتوانست از آن مستفید گردد.

با کلیک نمودن بر پشتی کتاب میتوانید  آن را دانلود نمائید

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*