وروستي

کنفرانس علمای جهان اسلام در کویت بر وحدت اهل سنت وجماعت تاکید کرد

علمای جهان اسلام از 25 کشورعربی واسلامی با مشارکت در کنفرانس کویت تحت عنوان “مفهوم صحیح اهل سنت وجماعت و تاثیر آن در پیشگیری از افراط گرایی و غلو” ، اهل سنت واقعی را تبعیت کنندگان از کتاب وسنت و درراس آن ها صحابه ، تابعین وتبع تابعین و همچنین کسانی که بعد از این سه نسل بر منهج آن ها بوده ، معرفی کردند.
این کنفرانس به ریاست شيخ “أحمد بن المرابط” ، مفتی موریتانیا روز شنبه در کویت برگزار شد.
در بیانیه پایانی علمای مشارکت کننده در کنفرانس کویت آمده که منهج اهل سنت ، منهجی است که بروسطیت واعتدال تاکید دارد و اختلاف فقهی علمای مذاهب اربعه ، آن ها را از دایره این منهج خارج نمی کند. در این بیانیه اضافه شده: ائمه مذاهب فقهى اربعه اهل سنت حنفی ، مالکی ، شافعی و حنبلی ، ائمه توحيد بوده وبريكتا پرستی تاکید داشتند.
دراین بیانیه که توسط شیخ “عبد العزيز بن محمد السعيد “، استاد دانشگاه اسلامی امام محمد بن سعود عربستان سعودی قرائت شد ، تصریح شده که مذهب اهل سنت وجماعت مذهبی پاک وخالص است که نه توسط امام احمد بن حنبل ، نه شیخ الاسلام ابن تیمیه ونه هم شیخ محمد بن عبدالوهاب تاسیس شده ، بلکه این مذهب همه ی صحابه ، تابعین وتبع تابعین بوده است .
در بیانیه علمای اهل سنت در کویت، هرگونه ادعای تندروی به شخصیت های علمی بزرگ جهان اسلام همچون شیخ الاسلام ابن تیمیه و شیخ محمد بن عبدالوهاب نفی شده وآمده است که برخی گروه های تندرو که خود را منتسب به افکار این دوشخصیت می کنند، هیچ گونه ارتباطی با عقاید آن دوبزرگوار، ندارند. در این بیانیه همچنین شلیک موشک به سوی مکه مکرمه از سوی شورشیان حوثی هم محکوم شده است.
گفته می شود، این کنفرانس علمی ردی بر کنفرانس گروزنی پایتخت چچن بوده که به گفته منابع مطلع توسط ایران وروسیه سازماندهی شده بود . درآن کنفرانس تلاش شده بود که سلفیت را خارج از اهل سنت وجماعت معرفی کنند که بعد از آن با محکومیت وواکنش جهان اسلام مواجه شد .

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*