وروستي

حکم تبریک گفتن به اعیاد کفار همانند کریسمس

ما در کشوری زندگی می کنم که مسیحی هایی هستند آیا می توانیم به آنها عیدشان را تبریک بگوییم و بعضی از آنها با ما همکار هستند حکمش چیست و اگر آنها تبریک گفتند ما چگونه پاسخ بگوییم.

الحمدلله،

تبریک اعیاد کفار جائز نیست و حرام است، همچنین جواب دادن به تبریک آنها نیز جایز نیست، زیرا اعیاد آنها اعیاد مسلمین نیستند و مسلمانان باید در مورد احکام و اعتقادات دینی خود عزم و اهتمام داشته باشند.

از علامه ابن عثیمین سوال شد: حکم تبریک گفتن به کفار به مناسبت کریسمس چیست؟ و چگونه تبریک گفتن آنها را پاسخ دهیم؟ و آیا رفتن به اماکن جشن و مراسمات آنها که به این مناسبت فراهم شده جایز است؟

پاسخ دادند: تبریک گفتن به کفار به مناسبت عید کریسمس یا بقیه ی اعیاد دیگرشان به اتفاق (علما) حرام است، چنانکه امام ابن قیم رحمه الله در کتابش “أحکام أهل الذمة ” نقل کرده و گفته: “تبریک گفتن به شعائر مختص به کفر به اتفاق حرام است، مثل اینکه اعیاد و روزه هایشان را تبریک گفت، و بگوید: عیدت مبارک، یا تبریک می گویم به مناسبت این عید و یا همانند آنها، و چنانکه قائل آن از کفر بدور باشد باز عمل او جزو محرمات است و بلکه به منزله ی تبریک گفتن به وی بخاطر سجده اش برای صلیب است، و بلکه گناه آن نزد خدا بزرگتر است و حتی شدت آن از تبریک گفتن به کسی که شرب خمر می کند یا قتل نفس کرده یا زنا مرتکب شده بیشتر است. و بیشتر کسی که قدر و منزلتی برای دین قرار نمی دهد در این (تبریک به اعیاد کفار) می افتد و او نمی داند که چه کار زشت و قبیحی کرده است، پس کسی که به معصیت یا بدعت یا کفری تبریک بگوید براستی که در معرض خشم و غضب الله تعالی قرار گرفته است”.

و براستی همانگونه که ابن قیم ذکر کردند تهنیت و تبریک گفتن به اعیاد کفار حرام است، زیرا تبریک گفتن در حقیقت اقرار کردن به شعائر کفری آنها و راضی شدن به آنست، و هرچند در نفس خود به آن راضی نباشد، اما بر مسلمان حرام است که به شعائر کفار راضی و تهنیت و تبریک گوید، زیرا خداوند متعال به آن راضی نیست چنانکه می فرماید: ‏(إِنْ تَکْفُرُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ عَنْکُمْ وَلَا یَرْضَی لِعِبَادِهِ الْکُفْرَ وَإِنْ تَشْکُرُوا یَرْضَهُ لَکُمْ) الزمر/7 ‏اگر کفران کنید، خداوند از شما بی‏نیاز است و هرگز کفران را برای بندگانش نمی پسندد؛ و اگر شکر او را بجا آورید آن را برای شما می‏پسندد!

و اگر آنها اعیاد خود را به ما تبریک گفتند ما جواب آنها را نمی دهیم، زیرا آن اعیاد ما نیست، و خداوند نیز به آن اعیاد راضی نیست، که یا بدعتی در دینشان است و یا آنکه مشروع بوده ولی با آمدن اسلام نسخ شده است.. و اجابت دعوت آنها (برای شرکت در مراسمات و جشنهایشان) حرام است زیرا حضور در مراسمات آنها از تهنیت نیز قبیح تر است.”. “مجموع فتاوی الشیخ ابن عثیمین” (3/44) با اختصار .

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*