وروستي

با خود خلوت کنید

تنهاییمردان و زنان بزرگ در هر سنی به کرات تنهایی و خلوت را تجربه می کنند. آنها یاد می گیرند که از تنهایی برای آرامش بخشیدن به ذهن خود بهره بگیرند و در این آرامش با استفاده از قدرت هوشیاری خویش به سوالات و مسایلی که پیش رویشان قرار دارد پاسخ دهند. در این جا چند روش وجود دارد که می توانید با به کارگیری آنها به بهبود کیفیت دنیای درون و بیرون خود کمک کنید.

راز تنهایی

احساسات و هیجانات نقطه دسترسی به قدرت های درونی ذهن شما هستند. در فرایند برقراری ارتباط با احساسات، مهم ترین بخش تمرین، تنهایی به طور منظم است. تنهایی و خلوت گزیدن یک فعالیت قوی و مهم است که شما می توانید انجام دهید. زنان و مردانی که به درستی و به طور منظم این فعالیت را انجام می دهند هرگز در دشواری های زندگی دچار سردرگمی و گمراهی نمی شوند. درواقع این فعالیت به آنها در انجام کار درست کمک می کند.

بیشتر انسان ها هیچ وقت از خلوت خود استفاده نمی کنند یا بهتر بگویم در طول عمرشان برای لحظاتی در گوشه ای آرام نمی گیرند و با خود خلوت نمی کنند، در عوض اکثرا مشغول سرگرم کاری هستند یا تلویزیون تماشا می کنند. گویی نشستن در گوشه ای و فارغ از هرگونه فعالیتی خلوت کردن عملی غیرعادی است. درحالی که گفته می شود انسان ها در لحظاتی که به آرامی و متفکرانه با خود خلوت می کنند، بزرگ می شوند.

چند روش در این زمینه وجود دارد که شما می توانید از آنها بهره بگیرید.

برای استفاده از فواید لحظات خلوت و تنهایی باید حداقل بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه آرام و بی صدا بنشینید. ممکن است اوایل کار به خاطر عادت نداشتن به چنین روندی قادر نباشید این مدت زمان را ساکت و آرام بنشینید اما با تکرار تمرین به تدریج می توانید بر ناآرامی های درونی غلبه کنید. باید از نظر فیزیکی هم در یک جا آرام و بی حرکت قرار بگیرید و در مقابل وسوسه بلندشدن مقاومت کنید. سعی کنید نحوه نشستن شما راست و قائم باشد، چشم ها را باز نگه دارید، از خوردن و آشامیدن و گوش کردن به موسیقی خودداری کنید. معمولا زمان خلوت کردن از ۳۰ دقیقه تا یک ساعت است. کاملا آرام باشید، نفس عمیق بکشید و به چیزی فکر نکنید، بعد از ۲۰ تا ۲۵ دقیقه متوجه می شوید که کاملاً راحت هستید آن وقت جریان انرژی را در جسم و مغزتان احساس می کنید که حس خوبی است. در این مرحله شما آماده می شوید برای بهره گیری از فواید لحظات تامل و تفکر.

موجی از افکار

یک نکته باورنکردنی که درباره این موضوع وجود دارد این است که اگر خلوت کردن به طریقه درستی انجام بگیرد تقریبا صددرصد عمل می کند، یعنی هنگامی که شما آرام نشستید موجی از فکر و خیال به ذهنتان خطور می کند و به موضوعات بی شماری فکر می کنید تنها کاری که باید بکنید این است که آرام بنشینید و به صدای درونتان گوش کنید.

مهم ترین مرحله در طول این فعالیت جوابگویی به مشکلات و مسایل مبرمی است که شما با آنها مواجه هستید. پاسخ های آنها همچون قایقی که به آرامی به طرف دریاچه حرکت می کنند به تدریج و به وضوح در ذهن در جست و جویشان بودید، حال به وضوح پیش روی شماست و در این جاست که عمیقا حس رضایت و قدردانی را تجربه می کنید.

به خودتان اعتماد کنید

وقتی از این حالت بیرون آمدید باید دقیقا آن ایده و فکری را که در ذهن شما پدیدار شد انجام دهید. شاید آغاز یک راه جدید و یا دست کشیدن از چیزی باشد. هر چه که هست باید از رهنمودی که در طول دوره تنهایی یاد گرفته اید، پیروی کنید زیرا همه چیز درست می شود و نتیجه بهتر از آن چیزی می شود که شما تصور می کنید. امتحان کنید و نتیجه را ببینید.

باید یاد بگیرید که به خود اعتماد و ایمان داشته باشید و عادت گوش کردن به خود را تقویت کرده و بر طبق رهنمودهای دریافتی اقدام کنید.

چند گام برای به اجرا گذاشتن ایده ها

۱ – برای تمرین خلوت کردن یک ساعته، مکان و زمان مشخصی را انتخاب کنید.

۲ – در طول روز، به خصوص لحظاتی که اوج کار و مشکلات است چند لحظه کوتاه را آرام و در سکوت بنشینید.

۳ – فورا براساس ایده و رهنمودی که در طول خلوت و تنهایی به ذهنتان می رسد اقدام کنید. یک ایده خوب می تواند شما را از ماه ها کار سخت نجات دهد و کلید آن اعتماد است.

منبع: مجله موفقیت

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*