وروستي

حقيقت پوشیده، ترور سفیر روسی در ترکیه

نویسنده ترکی: احمد اوزتورک

ترجمه آحمد راشد رسولی

آیا قبول دارید که عاطفه های ما ، قبل از آنکه فکر کنیم ، بر روشهای ما سیطره دارد ؟
– اینجا طرفهایی قرار دارند که میخواهند روسها را وا دارند باشندگان حلب را نابود کند اما نه در ساحه جنگ بلکه در انکارا پایخت کشوری که انقلاب سوریه را حمایت میکند.

– ترور سفیر روسیه در ترکیه با این سادگی خطر بزرگی را متوجه امنیت ملی ترکیه کرده است و از آن این نتیجه بدست می آید که عوامل نفوذی بیرونی در داخل استخبارات ترکیه به صورت کلی نفوذ دارند..

– ترور سفیر روسیه شاید ما را زیاد خوشحال ساخته اما بیشتر دردمند می نماید و برای مسئله سوریه به هیچ وجه مفید واقع نمی شود، زیرا هرگونه دوری در میان دیدگاه روسها و ترکها به معنای انتقام گرفتن

بیشتر از شهروندان سوری توسط روسها بخاطر آسیب رساندن به ترکیه خواهد بود..safeer

– همین چیز دقیقا بعد از سرنگونی جنگنده روسی در سوریه رخ داد…
– اینجا چیز تعجب آوری دیده میشود !

– پس از ترور سفیر روسی ، سفارت امریکا درب های خود را به صورت عاجل می بندد و سفیر آن در لحظاتی چند رو به فرار می نهد، ولی سفارت روسیه در حالیکه حقش بود درب های خود را می بست بازهم بعد از ترور سفیرش ، درب خود را باز گذاشت ، سفیر امریکا با کی به سوی هوا پیما رفت ….. ؟ هدف بنیادی از ترور سفیر روسی در پایتخت ترکیه چه بود ؟ هدف ترکیه و به ویژه اردوگان بود….
– آیا میدانید چرا ؟

– پس از آن که اردوگان کودتای نظامی در برابر خود را ناکام ساخت، کودتای اقتصادی به راه انداخته شد، بدینگونه که غرب و امریکا پولهای خویش را به صورت ناگهانی از ترکیه کشیدند و این کار منجر به افت نرخ واحد پولی ترکیه لیره به شکل تاریخی انجامید و بعد از آن شرطهای خویش را بر ما گذاشتند…

– اما ظاهر شدن اردوگان در یک کنفرانس مطبوعاتی و اظهارات شان که در آن از ملت ترکیه خواست تا دولارهای خویش را به طلا تبدیل کنند، دالر را در معرض تهدید قرار می دهد، زیرا روسیه و چین و ترکیه توافق نموده اند تا تعاملات تجارتی خویش را با پولهای محلی به عوض از دولار انجام میدهند و چند روز پس از این توافق بود که در ترکیه 44 پولیس و 15 تن از افراد ارتش در حملات انتحاری کشته شدند !

– این خود دلالت بر آن دارد که انفجارهایی که اکنون برضد دولت صورت می گیرد همه برنامه ریزی شده اند ، برخلاف انفجارهای گذشته….

درست است که روسیه باید سزای جنایت های خویش را دریابد اما نه از راه کشتن یک دپلومات و نه در هرجای و نه در داخل ترکیه…!

برای کسانی که بخاطر کشته شدن سفیر روسی تکبیر و تهلیل گفتند میگویم که کشتن یک دپلومات متعهد نمیتواند درد های باشندگان حلب را دوا کند..

– پذیرفتن ترکیه بخاطر ورود تیم بازرسی روسی در سرزمین خود, اشاره بدان دارد که قاتل سفیر روسی به خاطر همدردی اش با مردم حلب اقدام به قتل سفیر نمود اما کشتن قاتل سفیر به عوض باز داشت وی شک بر انگیز است …

در داخل استخبارات ترکیه، سازمان مخفی دیگری وجود داشته که زیر نظر غرب فعالیت دارد و هدف شان وارد کردن ترکیه در مشکلات منطقوی و ایجاد تنش با دولتهای کلان است..
گریز سفیر ایران و بستن دفاتر نمایندگی های آن کشور !

آیا این اقدام ایران به خاطر تنها ترس از انجام چنین حملاتی برضد خودشان بود و بس …. ؟ یا آنکه حقیقت چیز دیگر است ؟

ترکیه وارد مسیر پرپیچ و خم و خطرناکی شده است که مانند آن در تاریخش تکرار نشده بود و هدف از آن هم تجزیه و تقسیم آن است.

چنین چیزی را دقیقا مرحوم پروفیسور نجم الدین اربکان قبل از آنکه به وقوع بپیوندند، در سال 1997 گفته بود: آنگاه که دیدید جنگ در سوریه آغاز شده است بدانید که هدف ترکیه است !

و سر انجام در اینجا مسائل پوشیده و پیچیده ای وجود دارد که شما را مدهوش خواهد ساخت و همچنان شما را وا میدارد تا دیدگاه خویش را در مورد کشته شدن سفیر روسیه تغییر دهید و با عقل های خویش فکر کنید قبل از آنکه اسیر دام عاطفه و احساسات گردید !

و فراموش نکنید که هدف بنیادی از این درد سرها، ترکیه است و شرح آن را در نوشته بعدی می گذارم….

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*