وروستي

حكم افشاء كردن اسرار زناشويى چيست؟ ‏

حكم افشاء كردن اسرار زناشويى چيست؟ مثلا چگونگى نزديكى با يكديگر را براى فاميل و يا دوستان نقل كنند.

الحمدلله،

افشاء كردن سر زناشويى حرام است و نهى از آن در حديث پيامبر صلى الله عليه و سلم وارد شده است و فرمودند:

“إن من أشر الناس عند الله منزلة يوم القيامة الرجل يفضي إلى امرأته، وتفضي إليه، ثم ينشر سرها” (صحيح مسلم)

يعنى: يكى از شرورترين جايگاها نزد خداوند در روز قيامت از آن مردى است كه با زنش خلوت (نزديكى) ميكند و زنش با او خلوت ميكند، سپس اسرارش را فاش ميكند “

در اين حديث تحريم افشاء اسرار نزديكى بين زوجين بيان شده است.

و در روايتى ديگر پيامبر صلى الله عليه و سلم فرمودند:

” لعل رجلا يقول ما يفعل بأهله، و لعل امرأة تخبر بما فعلت مع زوجها، فأرم القوم، فقلت إي و الله يا رسول الله، إنهن ليفعلن و إنهم ليفعلون، فقال صلى الله عليه و سلم : فلا تفعلوا، فإنما مثل ذلک کمثل شيطان لقي شيطانة في طريق فغشيها و الناس ينظرون ” (صحيح – آداب الزفاف 72 و ، أحمد 237/223/16)

يعنى: «شايد در ميان شما مردي باشد که آنچه را با زنش انجام داده بگويد، و يا زني باشد که آنچه را با شوهرش انجام داده تعريف کند!؟ مردم ساکت شدند، گفتم : به خدا قسم اي رسول الله! زنان اين کار را مي‌کنند و مردان هم اين کار را مي‌کنند، پيامبر صلى الله عليه و سلم فرمود : اين کار را نکنيد چون اين کار مانند کار شيطان نري است که شيطان ماده‌اي را در راه مي‌بيند و در حاليکه مردم به آنها نگاه مي‌کنند با او آميزش مي‌کند».

و منظور اينست كه كسى (چه مرد و چه زن) در مورد نزديكى با همسرش و استمتاع و لذتى كه از يكديگر ميبرند طورى توصيف كند كه مثل اينكه شنونده آنها را در آن حالت ميبيند.

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

یادونه: په قران سنت کې خپرې شوي لیکنې یوازې د لیکوال خپل نظر څرګندوي، د ادارې توافق ورسره شرط نه دی. که تاسو غواړئ قران سنت کې مو لیکنه خپره شي، اړیکه راسره ونیسئ. مننه

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*