وروستي

سالم حرف بزنيد، سالم فکر کنيد

حرف زدنسالم حرف بزنيد، سالم فکر کنيد

تا به حال دقت کرده‌ايد که چطور با خودتان حرف مي‌زنيد؟ گفتگوي مثبت با خود رمز مقابله با الفاظ منفي درمورد خودتان است.

کاملاً ثابت شده که کلمات هم قدرت دارند و همه ما از تاثير کلمات منفي بر افکار و اعمالمان آگاه هستيم اما همين الفاظ و کلمات منفي مي‌توانند بر سلامت ما هم تأثير بد بگذارند مگر اينکه شروع کنيم وقتي مي‌خواهيم در مورد خودمان حرف بزنيم از الفاظ و کلمات مثبت استفاده کنيم.

اين کلمات منفي مي‌توانند کاملاً وضعيت سلامتي، زندگي و ديدگاه شما را تغيير دهند. کافي است احساساتتان و اين قدرت منفي با آن کلمات منفي ادغام شوند تا ببينيد که چه فاجعه‌اي به بار مي‌آورند! بله مي‌توانند کاملاً سلامتي شما را به خطر بيندازند.

آشيل، نمايشنامه‌نويس يونان باستان، نوشته است، “کلمات، پزشک ذهن بيمار هستند.”

آيا تابه حال توجه کرده‌ايد که کلمات چطور مي‌توانند بر زندگي شما تاثير بگذارند؟ کلماتي که بر زبان مي‌آوريد يا مي‌شنويد چه معنا و مفهومي برايتان دارند؟ و از اينها مهمتر، کلماتي که درمورد خودتان استفاده مي‌کنيد چه تاثيري بر شما دارند؟

نقل قول‌هاي معروف

کلمات قدرت شفا، ويراني و تغيير دنياي شما را دارند. جملات معروف زير را خوب بخوانيد و ببينيد چطور اين جملات توانستند دنيا را عوض کنند.

“من يک رويا دارم…”

“حقيقت اين بر ما آشکار است: همه انسان‌ها يکسان خلق شده‌اند.”

“تنها چيزي که بايد از آن ترسيد، خودِ ترس است.”

“اگر دروغي بگوييد که به اندازه کافي بزرگ باشد و به اندازه کافي هم آنرا تکرار کنيد، همه باور مي‌کنند، حتي خودتان.”

کلمات قدرت دارند؛ گفت‌وگو با خود براي موفقيت

با قدرت‌ترين کلمات آنهايي هستند که هر روز با خودتان تکرار مي‌کنيد. منظور آن گفتگويي است که در طول روز با خودتان داريد. آيا تا به حال دقت کرده‌ايد که چطور با خودتان حرف مي‌زنيد؟ من متوجه شده‌ام که مردم حرفهايي را به خودشان مي‌زنند که هيچوقت به کس ديگري نخواهند زد. حرفهايي مثل، “من چاقم” يا “براي انجام اينکار به اندازه کافي باهوش نيستم”. خيلي کم پيش مي آيد که از خودشان پيش خود تعريف کنند.

همه ما سخت‌گيرترين منتقد خودمان هستيم.

کلمات قدرتمندند و تاثير چشمگيري روي سلامت ما دارند. آيا تابه حال شنيده‌ايد که بگوييد، “من وقت براي ورزش کردن ندارم” يا ” فقط يک کلمه که کاري نمي کند”. آيا معمولاً مي گوييد “خسته ام” يا “استرس دارم”؟ کلماتي مثل اين همان احساس را در شما ايجاد مي کند. اين احساسات موجب رفتارهايي از طرف شما مي شود که اين احساسات منعکس مي‌کند و بعد موجب تقويت اين حس در شما مي‌شود.

اگر بگوييد که خسته هستيد، آن وقت کم کم احساس مي کنيد که خسته هستيد. حس خسته بودن موجب رفتارهاي کند از طرف شما مي شود که به جاي ايجاد انرژي، خستگي را در شما ايجاد خواهد کرد. چيزي که روي آن تمرکز مي کنيد، در شما رشد مي کند. اگر بگوييد که سالم نيستيد، کم کم مشکلات جسمي پيدا مي کنيد و دنبال آن رفتارهايي که اين وضعيت را نشان مي دهد در شما ايجاد مي شود.

کلمات قدرت دارند؛ با کلمات خوب براي سلامتتان برنامه ريزي کنيد.

کلماتي که استفاده مي‌کنيد مثل کدهاي کامپيوتري مي‌مانند که نرم افزار ذهن شما مي‌شوند. شما با کلماتي که ادا مي‌کنيد مغزتان را برنامه‌ريزي مي کنيد. اگر از نتايجي که در زندگي مي‌گيريد رضايت نداريد، بايد برنامه ريزي نرم افزار ذهنتان را تغيير دهيد. البته کشتن ويروس‌هاي اين برنامه زمان مي‌برد اما هدف اين است که هوشيارانه تصميم بگيريد که چه مي‌خواهيد، از کلمات و افکار متناسب با آن هدف استفاده کنيد و بعد رفتارتان را هم از روي آن افکار دنبال کنيد.

مثلا اگر مي خواهيد لاغر شويد، بايد اول کلماتي که استفاده مي‌کنيد را تغيير دهيد. گفتن “من چاقم” را ديگر کنار بگذاريد. آن کلمات را با “من از اينکه دارم لاغر مي شوم خيلي لذت مي‌برم” يا “خيلي خوشحالم که دارم به وزن سلامتي ام مي‌رسم”. مکالماتي که در ذهنتان درمورد ورزش و تغذيه مي شود را هم بايد تغيير دهيد.

کلمات قدرت دارند؛ سالم حرف بزنيد- سالم فکر کنيد.

با خودتان مثبت حرف بزنيد تا افکارتان هم مثبت شود. با خودتان فکر کنيد، “افراد سالم به جاي کيک شکلاتي سبزيجات مي‌خورند” و “افراد لاغر بيشتر روزهاي طول هفته را ورزش مي‌کنند پس من هم از همين امروز به باشگاه مي‌روم”. همه افکاري را که با اين هدف تناقض دارد را دور بريزيد و افکاري را وارد ذهنتان کنيد که رفتارهايي سالم در شما ايجاد کند. خودتان را فردي سالم بدانيد و کلماتي سالم درمورد خودتان به زبان بياوريد و بعد رفتارهايي سالم در شما ايجاد خواهد شد.

باور کنيد که کلمات واقعاً قدرت دارند.

یادونه: په قران سنت کې خپرې شوي لیکنې یوازې د لیکوال خپل نظر څرګندوي، د ادارې توافق ورسره شرط نه دی. که تاسو غواړئ قران سنت کې مو لیکنه خپره شي، اړیکه راسره ونیسئ. مننه

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*