وروستي

آیا سوره ملک باعث نجات از عذاب قبر میشود؟

آیا سوره ملک باعث نجات از عذاب قبر میشود اگر بعد از نماز مغرب خوانده شود؟ اگر اخر شب بعد ازنماز عشا بخوانیم چطور چون من هنگام خواب میخوانم ایا صحیح است یا حتما باید بعد از مغرب بخوانیم؟

الحمدلله،

در مورد فضیلت قرائت سوره ی مبارکه ی ملک احادیثی روایت شده اند که بعضی از آنها موضوع (دروغ) و بعضی ضعیف هستند، ولی احادیث دیگری وجود دارند که حسن یا صحیح می باشندکه نشانده نجات از عذاب قبر است و شفاعتگر کسی است که آنرا هر شب تلاوت کند، از جمله احادیث زیر:

« مِنَ القُرْآنِ سُورَةٌ ثَلاثُونَ آیَةً شَفعتْ لِرَجُلٍ حَتَّی غُفِرَ لَه، وهِی: تبارَکَ الذِی بِیَدِهِ المُلْکُ » (صحیح – رواه الترمذی ( 2891 ) وأبو داود ( 1400 ) وابن ماجه ( 3786 ).

یعنی: از قرآن سوره ایست که سی آیه دارد و برای مردی شفاعت نمود تا اینکه آمرزیده شد و آن سوره: تبارَکَ الذِی بِیَدِهِ المُلْکُ است.

همچنین‌ در روایتی دیگر از عبد الله بن مسعود رضی الله عنه روایت شده است که:

«من قرأ تبارک الذی بیده الملک کل لیلة منعه الله عز وجل بها من عذاب القبر وکنا فی عهد رسول الله صلی الله علیه وسلم نسمیها المانعة وإنها فی کتاب الله عز وجل سورة من قرأ بها فی کل لیلة فقد أکثر وأطاب» (روایت نسائی  6 / 179 و صحیح الترغیب والترهیب البانی  1475)

یعنی: هر آنکس سوره تبارک الذی بیده الملک را هر شب تلاوت کند، خداوند او را از عذاب قبر نجات میدهد، و ما در زمان رسول الله صلی الله علیه و سلم آنرا “مانعة” (بازدارنده) مینامیدیم، و این سوره در کتاب خداوند متعال است، و هر آنکس هر شب آنرا بخواند خیلی کار نیکی را انجام داده است.

و منظور از این احادیث اینست که کسی که هم این سوره را هر شب بخواند و هم به اخبار وارده در آن ایمان و اعتقاد داشته باشد و هم به احکام موجود در آن عمل کند، ان شاء الله هم از عذاب قبر نجات داده میشود و هم در روز قیامت برای او شفاعت میکند تا اینکه گناهانش آمرزیده شود.

اما زمان خواندن آن، قبل از خوابیدن در شب است، چنانکه ترمذی از جابر رضی الله عنه آورده است که : ” أَنَّ النَّبِیَّ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ کَانَ لا یَنَامُ حَتَّی یَقْرَأَ الم تَنْزِیلُ وَتَبَارَکَ الَّذِی بِیَدِهِ الْمُلْکُ”.

یعنی: همانا پیامبر صلی الله علیه وسلم تا آنکه سوره ی “الم تَنْزِیلُ” (سجده) و “َتَبَارَکَ الَّذِی بِیَدِهِ الْمُلْکُ” (ملک) را نمی خواند، نمی خوابیدند.

بنابراین زمان خواندن آن، هنگام خوابیدن در شب است. البته احادیث ضعیف و موضوعی وارد شده اند که در آن اشاره دارد بر اینکه سوره ی ملک مابین مغرب و عشاء خوانده شود، چنانکه سیوطی در ” الدُّرِّ المنثَوْرِ ” (6/535) آورده است، ولی آن احادیث صحیح نیستند و لذا قابل استناد نمی باشند. امام آلوسی در ” رَوحِ المَعَانِی ” (21/116) گفته: روایات دیگری در این زمینه آمده ولی همگی آنها موضوع هستند. و لذا خواندن آنها در بین مغرب و عشاء سنت نیست بلکه سنت آنست که بمانند پیامبر صلی الله علیه وسلم در هنگام خوابیدن آنرا قرائت نمود.

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*