وروستي

سحر، افسونگری، طالع بینی و فالگیری … آیا میانشان در معنی اختلاف هست؟ آیا حکمشان یکسان است؟

الحمدلله،

سحر: تعویذ‌ها، دم‌ها وگره‌هایی است که جادوگران به قصد تأثیر بر افراد، اعمّ از مرگ، بیماریها یا جدایی بین زن و مرد انجام می‌دهند. سحر، کفر و عملی پلید و مرضی زشت است که در جامعه رواج دارد. باید ریشه کن شود تا مسلمانان از شر آن راحت وآسوده گردند.

کهانت: ادعای علم غیب است بوسیله‌ی بکار‌گیری جن . شیخ‌عبدالرحمان‌بن‌حسن در«فتح المجید» می‌نویسد: بیشتر مسایلی که در کهانت اتفاق می‌افتد چیزهایی است که جنها به دوستان انسانی خویش از اشیای پنهانی که در زمین اتفاق می‌افتد، خبر می‌دهند. فرد جاهل تصور می‌کند که کشف و کرامت است بسیاری از مردم بدینوسیله فریب می‌خورند و گمان می‌کنند خبر دهنده‌ای که از قول جن خبر می‌دهد ولیّ و دوست الله تعالی است، در حالی که این فرد از دوستان شیطان است. فتح المجید شرح کتاب التوحید ص /306

رفتن به نزد کاهنان و افسون‌گران جایز نیست. مسلم در صحیح خود از یکی از همسران پیامبر روایت می‌کند که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: « مَنْ أَتَی عَرَّافًا فَسَأَلَهُ عَنْ شَیْءٍ لَمْ تُقْبَلْ لَهُ صَلَاةٌ أَرْبَعِینَ لَیْلَةً »: (هر کس به نزد کاهنی برود و درباره‌ی چیزی از او سؤال کند، چهل شب نماز او قبول نمی‌شود). مسلم ش/2230

ابوهریره روایت‌ می‌کند‌ که ‌پیامبر صلی الله علیه وسلم‌ فرمود: « مَنْ أَتَی عَرَّافًا فَسَأَلَهُ عَنْ شَیْءٍ لَمْ تُقْبَلْ لَهُ صَلَاةٌ أَرْبَعِینَ لَیْلَةً »: (هر کس به نزد کاهنی برود و از او درباره‌ی چیزی سؤال کند نمازش چهل روز قبول نمی‌شود). در مسند احمد(380/5)

ابوهریره روایت می‌کند که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: « مَنْ أَتَی کَاهِنًا أَوْ عَرَّافًا فَصَدَّقَهُ بِمَا یَقُولُ فَقَدْ کَفَرَ بِمَا أُنْزِلَ عَلَی مُحَمَّدٍ »: (هر کس به نزد کاهنی برود و او را در آنچه می‌گوید: تصدیق‌کند، قطعاً به آنچه بر محمد نازل شده، کفر ورزیده است)

این حدیث را ابوداود، احمد و ترمذی روایت کرده‌اندپیامبر صلی الله علیه وسلم می‌فرماید: « مَنْ أَتَی کَاهِنًا أَوْ عَرَّافًا فَصَدَّقَهُ بِمَا یَقُولُ فَقَدْ کَفَرَ بِمَا أُنْزِلَ عَلَی مُحَمَّدٍ »‌: (هر کس به نزد کاهن یا فال‌گیر‌ی برود و او را در آنچه می‌گوید: تصدیق کند قطعاً به آنچه بر محمد صلی الله علیه وسلم نازل شده، کفر ورزیده است)

به روایت سنن اربعه و حاکم. حاکم گوید: این روایت مطابق شرط شیخین صحیح است. مستدرک حاکم 1/8(15)

بغوی گوید: عرّاف کسی است که بوسیله‌ی شواهد و قراین استنباط می‌کند که مال دزدیده شده و یا حیوان گم شده و… کجاست و گفته‌اند: عرّاف وکاهن یکی هستند.

شیخ الاسلام ابن تیمیه رحمه الله گوید: عرّاف نامی است که کاهن، منجم[طالع بین]و رمّال و… که بوسیله‌ی راه‌های مختلف برای شناخت اشیا حدس می‌زنند؛ اطلاق می‌شود. فتح المجید ص(309-310) والمجموع الفتا‌ وی(173/35)

تنجیم (طالع بینی) این است که بوسیله‌ی تغییر و تحولات در حرکت ستارگان و سیارگان در حوادث زمینی استدلال می‌کنند؛ این از اعمال جاهلیت است و اگر فرد بر این باور باشد که ستارگان در نظام هستی دخل و تصرفی دارند، شرک اکبر است.

شیخ صالح الفوزان-المنتقی(2/56،57)

یادونه: په قران سنت کې خپرې شوي لیکنې یوازې د لیکوال خپل نظر څرګندوي، د ادارې توافق ورسره شرط نه دی. که تاسو غواړئ قران سنت کې مو لیکنه خپره شي، اړیکه راسره ونیسئ. مننه

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*