وروستي

برداشته شدن موانع امنیتی در اطراف مسجد الاقصی با تلاش ریاض

برداشته شدن موانع امنیتی در اطراف مسجد الاقصی با تلاش ریاض

 براساس گزارش ها ، اسرائیل شبانه همه موانع امنیتی در صحن الاقصی در شرق بیت‌المقدس را جمع‌آوری کرده است. به گفته منابع فلسطینی فلزیاب‌های امنیتی روز سه‌شنبه برداشته شدند و شب گذشته نیز دوربین‌های مداربسته نیز که کار گذاشته شده بودند، جمع‌آوری شدند. این خبر در حالیست که از زمان نصب این موانع امنیتی، فلسطینیان ازورود به مسجد الاقصی خودداری کرده و درخیابان‌های اطراف نماز می‌خواندند.
همزمان ، هزاران فلسطینی برداشته شدن موانع امنیتی در اطراف مسجد الاقصی را جشن گرفته‌اند و رهبران مذهبی به مردم گفته‌اند برای دعا و نماز به مسجد الاقصی در بخش قدیمی بیت المقدس بروند.
در این ارتباط، مراجع دینی فلسطین اعلام کردند: مقاومت تاریخی در خصوص مسجد الاقصی رژیم اشغالگر را مجبور به عقب نشینی از اقدامات اخیر خود کرد. آن ها تاکید کردند: اشغالگران حق ندارند در هیچ گونه اموری که مربوط به مسجد الاقصی است، دخالت کنند بلکه آن تنها مربوط به اداره اوقاف است.
در همین حال، در پی موافقت مراجع دینی شهر قدس با اقامه نماز در داخل مسجد الاقصی، ساکنان قدس پنجشنبه نماز ظهر خود را در مقابل دروازه‌های مسجدالاقصی به منظور مقدمات ورودشان به مسجد اقامه کردند.
در همین راستا، دفتر دولت ریاض بیانیه ای صادر کرده و اعلام نمود : ، ملک سلمان پادشاه عربستان با رهبران جهان در خصوص لغو محدودیت‌های اعمال شده از سوی اسرائیل علیه نمازگزاران فلسطینی تماس‌هایی برقرار کرد و این تلاش‌ها امروز نتیجه داد. در این بیانیه تاکید شده است که مسلمانان حق دارند مناسک دینی خود را به راحتی در مسجد الاقصی انجام دهند و عزت و امنیت آنها باید تامین شود.
پیش از این، “محمد ششم” پادشاه مغرب که ریاست کمیته قدس وابسته به سازمان همکاری اسلامی را بر عهده دارد، نیز در نامه‌ای به سازمان ملل خواستار مداخله فوری گوترش برای وادار کردن مسئولان رژیم صهیونیستی به احترام به وضعیت قانونی و تاریخی قدس و اماکن مقدس و لغو همه اقدامات غیرقانونی شد.

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*