وروستي

مذهب ظاهریه چه کسانی هستند و آیا امام ابن حزم نیز ظاهری است؟

در بعضی کتب اهل سنت ، نقد اهل ظواهر صورت می گیرد ، ظاهری به چه کسی گفته می شود. آیا امام ابن حزم رحمة الله علیه، اهل ظواهر بوده است یا خیر؟ بعضی کتاب ها مثل ، تاریخ علم کلام امام شبلی نعمانی می گوید رتبه امام حزم در اهل ظواهر برابر با رتبه امام ابن تیمیه در حنابله است ، این جمله چه معنی می دهد . ایا فرق بین عقیده امام ابن تیمیه و ابن حزم وجود داشته است یا خیر؟ لطفا موضوع را برایم واضح سازید.

الحمدلله،

مذهب ظاهری یکی از مذاهب اهل سنت هسـت، و بنیانگذار مذهب ظاهری شخصی بنام داود بن علی أصفهانی است، و امام أبو محمد ابن حزم أندلسی در کتابش “المُحَلّی” این مذهب را تجدید کرد، لذا ابن حزم از علماء برجسته این مذهب بشمار میرود.

و مذهب ظاهری یک مذهب فقهی است و مذهب عقیدتی نیست، و مذهبی است که به ظاهر قرآن و احادیث پیامبر صلی الله علیه و سلم نگاه میکند و علت و تعلیل و قیاس و رأی و تاویل را نفی میکند، و اگر دلیلی از قرآن و سنت برای حرمت یک مسئله ای نبود، آنرا مباح میدانند و دلیلشان این ایه است که میگوید: ” هُوَ الَّذِی خَلَقَ لَکُم مَّا فِی الأَرْضِ جَمِیعاً ” (البقرة : 29)، یعنی: ” اوست‌ آن‌ ذاتی‌ که‌ آنچه‌ در زمین‌ است‌ همه‌ را برای‌ شما آفرید “

مثلا در مورد حدیث پیامبر صلی الله علیه و سلم که فرمودند: “لا یبولن أحدکم فی الماء الدائم ثم یغتسل فیه” (کسی در آب راکد ادرار نکند که سپس در آن آب غسل کند”، علت ممنوع بودن غسل در این آب راکد، نجسات است زیرا در آن ادرار شده، ولی در مذهب ظاهری فقط منع کردن ادرار در آب راکد از آن نتیجه میگیرند، و میگویند که اگر کسی در شیشه ای ادرار کند و سپس آنرا در آب راکد بریزد میتواند در آن آب غسل کند زیرا فقط از غسل کردن در آبی منع شده که مستقیما در آن ادرار کرده باشد، ولی درستش اینست که علت منع بودن وجود ادرار یعنی نجاست در آب راکد است، چه مستقیما کسی در آن ادرار کند و چه جایی دیگر ادرار کند و سپس آن ادرار را در آن آب راکد بریزد.

و بطور خلاصه این اختلافات فقط فقهی است و مذهب ظاهری یکی از مذاهب اهل سنت بشمار میرود، و امام ابن حزم ظاهری یکی از علماء بزرگ و فقیه و مجتهد مذهب ظاهری و همچنین اهل سنت بشمار میرود.

منبع:قران سنت . کام

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*