وروستي

بعضی از فواید اخلاقی و اجتماعی روزه رمضان

بعضی از فواید اخلاقی و اجتماعی روزه رمضان بعضی از فواید اخلاقی و اجتماعی روزه رمضان

نحمدالله و نصلی علی رسول الله و علی آله و صحبه و من والاه امابعد:{…وَأَنْ تَصُومُوا خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ}(۱۸۴/البقره) ترجمه: و روزهداشتن براي شما خوب است اگر(حقائق و نكات عبادات را) بدانيد.‏

هدف اصلی از روزه گرفتن رمضان بجا آوردن امر الله (جل جلا له) و حصول رضایت اش می باشد، و اینکه در انسان مسلمان قوه یی زنده شود که خوبی ها را دوست داشته و آنها را اجراء کند و از کارهای بد و ناشایسته بدش بیاید و از آنها دوری کند که این قوه همان تقوی می باشد. اما خداوند علیم، حکیم، خبیر و غفور الرحیم، هیچ گاه به امری بدون اینکه حکمت و فوایدی نداشته باشد، دستور نمی دهد، زیرا از حکیم جز حکمت چیزی دیگری صادر نمیشود. فلهذا روزه رمضان فوایدی بی شمار صحی، اجتماعی و اخلاقی را در بردارد، فواید زیاد صحی و طبی که رمضان دارد هرگز قابل انکار نیست واظهر من الشمس هست. اما در ذیل شما یک تعداد فواید اجتماعی و اخلاقی روزه گرفتن رمضان را فهرست وار مرور خواهید کرد، تا با خواندن این چند سطر عزم شما جزم شود و با پیشانی باز از هر روز رمضان استقبال گرمی کنید.

۱- روزه گرفتن، اعتماد به نفس را در انسان تقویه میکند، زیرا انسان مسلمان نیت و عزم کرده که قبل از طلوع صبح تا شام نه آبی بنوشد و نه نانی بخورد، و از همبستری با خانمش خود را منع میکند، حرف های زشت را به زبان نمی آورد و کوشش میکند خود را به اخلاق نیک مزین کند، و بر این عزم خود استقامت میکند، اینجاست که انسان مسلمان اعتماد بنفسش قوی میگردد، و در برابر مشکلات زندگی همانند کوهی قوی و پابرجا می ماند. اما مسلمانان ضعیف النفس که یک روز را نمیتوانند بدون آب ونان سپری کنند و روزه را بگیرند از آنها چه انتظاری میرود که در برابر مشکلات دیگر زندگی استقامت کنند؟! از همین جا است که این انسانها زود خود را می بازند، فضایل اخلاقی مانند: شجاعت، جوانمردی، صبر، وفای بعهد، و اعتماد بنفس در آنها کم می باشد و یا هم نیست. زیرا انسانی که خود نمیتواند یک روز را تشنه وگرسنه سپری کند، بر نفس خود اعتماد و اطمینان ندارد، جامعه و مردم روی اینها چگونه باور و اعتماد کنند؟!

۲ – رمضان انسان را متوجه عمرش میکند، ارزش وقت را خوب درک میکند، دقیقه به دقیقه وقت را تعقیب می کند، حتی شب، در غیر رمضان انسان شب را مکمل می خوابد، اما سحری کردن به مسلمان این را می رساند که شب را هم مکمل بخواب سپری نکند بلکه از شب نیز توشه ای برای دین و دنیای خود برگیرد.

۳ – آگاهی از حال فقراء و مساکین در رمضان، زیرا انسان مسلمان در این روز ها خودش طعم تلخ تشنگی و گرسنگی را احساس میکند و اینجاست که در قلب اش نوعی انسان دوستی پیدا می شود. و این روزه رمضان انگیزه یی برای کمک و همکاری در بین افراد جامعه می شود.

۴ – انسان اهمیت و ارزش نان، آب و دیگر انواع غذا ها را در رمضان خوب درک می کند، زیرا او خودش عملا گرسنه وتشنه می شود، و بعد از این گرسنگی و تشنگی آب و نان لذت فوق العاده ی دارد، و آنجا است که به فکر این می افتد که در غذا ها اسراف نکند، و شکر و سپاس الله (جل جلا له) را بخاطر داشتن این غذا ها بجا بیاورد.

۵ – با روزه گرفتن معنویات انسان با لا میرود، زیرا خواهشتات نفسانی پائین آمده. و فضای جامعه اسلامی فضای معنوی آکنده از اعتماد، صداقت و راستی میشود و یک حالت نرم و ملایم غیر خشن در جامعه رخ میدهد. همه آرام، صداها پایئن و یک اتحاد و اتفاق یک دلی و هم دلی به میان می آید، که واقعا لذت بخش می باشد.

۶- با روزه گرفتن این ماه مبارک در زندگی انسان مسلمان تنوع بوجود می آید. اوقات غذای او تغییر میکند، در عبادات اش تغییر می آید، در اوقات خواب و بیداری او یک تغییر رخ میدهد، بصورت عموم تقسیم اوقات کاری او تغییر میکند، که با این تغییرات از تکرار که در طول یازده ماه و جود داشته است جلوگیری میشود. زیرا طبیعت انسانی از تکرار خسته میشود.

۷- روزه این ماه مبارک به انسان مسلمان یک اردوگاهی برای تمرین نظامی و عسکری می باشد. زیرا انسان مسلمان در هنگام شب خواب شیرین را ترک کرده عاجل می خیزد و سحری میکند اما نه تا هر وقت که دلش خواست بلکه بمحض داخل شدن صبح و شنیدن اذان بس میکند و لو که طعام خیلی لذیذ هم مانده باشد حتی اگر هنوز هم گرسنه باشد، زیرا فرمان عدم خوردن صادر شد. و سپس بطرف نماز صبح رفته نماز را اداء میکند.

و وقت افطار که نزدیک میشود همه منتظر فرمان هستند بمحض اذان گفتن خوردن شروع میشود اما نه با آرامی بلکه هر چه زود تر تا نماز شام از دست نرود، چند لقمه یی گرفته و بطرف نماز حرکت میکند، بعد از ادای نماز شام به خانه رفته لحظه یی استراحت کرده، سپس بطرف مسجد آمده نماز عشاء و نماز تراویح را اداء میکند که ورزش فوق العاده برای بدن می باشد (بعلاوه فواید روحی و معنوی). و بعد از ادای نماز بطرف خانه برگشته خواب میشود و باز هم هر چه زود تر بخواب رود تا باز به سحری بیدار شود. این همه حرکات مسلمان را در کارهایش سریع و تیز میگرداند و او را مجاهد و دعوتگر آماده در سنگر می سازد، که روح و جسم او با حرکات سخت جنگ و جهاد و راهنمایی و دعوت همسانی و همخوانی دارد.

روزه بر جـوع و عطش شبخـون زند خیبــر تن پـروری را بشـــکنــــد
روزه آمـد بهــر تطهیــر روح و بدن روزه گیر تا شوی داخل در باغ عدن

تاریخ ۲ رمضان ۱۳۹۷
نویسنده : محمد سرور احمدی

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*