وروستي

خلاق حسنه

Welcoem to www.quransunnat.com QURAN SUNNAT

خلاق حسنه

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله رب العالمین و الصلاة و السلام علی رسول الله و علی آله و اصحابه الی یوم ‏الدین و ‏اما بعد ‏:‏

 اخلاق عبارت است از توان و استعداد محكم در نفس و باطن كه اعمال ارادى و اختيارى از آن صادر مى‏شوند، اخلاق مصدر اعمال خوب و بد و همچنين زشت و زيبا است. اين كيفيت باطنى به لحاظ ماهيت خود پذيراى تاثير خوب و بد تربيت است. هرگاه اين صلاحيت، استعداد و توان بسوى ترجيح دادن فضيلت و حق، محبت با نيكى‏ها، تشويق به خير سوق داده شود و در جهت دوستى با زيبايى‏ها و نفرت از قبائح و زشتى‏ها از آن كار گرفته شود، ماهيت آن باين اعمال خو گرفته و اين اعمال به راحتى از آن صادر مى‏گردند. صدور اين اعمال بدون احساس ناراحتى اخلاق حسن نام دارند، اين اعمال عبارتند از: بردبارى شكيبايى، صبر و تحمل، سخاوت و شجاعت، عدل و احسان، و امثال آن متعلق به اخلاق حسنه و كمال نفس هستند.

 هرگاه اين اعمال ترك داده شوند، نفس شايستگى لازم براى اين اعمال را پيدا نكرده و در جهت رشد و پيشرفت اعمال خير و معروف پنهان در خود آماده نمى‏شود. يا آنكه بدتربيت شده و در اثر آن زشتى‏ها را مى‏پسنددو زيبايى‏ها را نمى‏پذيرد. رفتار و گفتارهاى پست و خراب براحتى از وى انجام مى‏گيرد، به چنين كسى گفته مى‏شود: اخلاق بدى دارد، اين رفتار و گفتار كه براحتى از آن صادر مى‏شوند، اخلاق بدنام دارند، اعمال ضد اخلاقى عبارتند از: خيانت، دروغ، خوف، طمع، ستم، خشونت، بدگوئى، عدم رعايت عفت كلام و امثال آن، روى اين اساس اسلام به اخلاق حسنه ارزش قايل شده و براى رشد آن در جامعه اسلامى دعوت كرده است و ايمان انسان را بوسيله فضائل شخصى و اسلامش را بوسيله اخلاق حسنه محك زده است و خداوند متعال پيامبرش را بخاطر اخلاق زيبايش ستوده است.

« وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ» (قلم: 4). و او را درباره حسن اخلاق امر كرده است.

« ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِي بَيْنَكَ وَبَيْنَهُ عَدَاوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَمِيمٌ »  (فصلت: 34).

 «با شيوه بهتر و اخلاق زيبا دفاع كن، آنگاه دشمنان نيز دوست صميمى مى‏گردند»

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*