وروستي

کانسریا سرطان چیست ؟

quransunnat.com کانسریا سرطان چیست ؟

قبل از اينكه در مورد اين بیماری براي شما هموطنان گرامي معلومات ارائه كنيم ميخواهيم در مورد تعداد مريضانيكه در سيتي طبي لابراتوار براي تشخيص سرطان مراجعه كردند براي شما معلومات دهیم البته ارقام شان به تعداد 10350 نفر می رسند .
کانسریا سرطان یک کلمه یونانی است به معنی خرچنگ( بخاطریکه به هر طرف انتشار می کند ) می باشد . که بیشتر از 200 نوع متفاوت از این بیماری وجود دارد.
سرطان که در آن حجرات توانائی تقسیم ورشد عادی خود را از دست میدهند و این موضوع منجر به تخریب و فاسد شدن انساج سالم بدن می گردد. و از این تجمع حجرات یک تومور ایجاد می گردد و اگر این تومور بطور بالقوه قابلیت پحش شدن و احاطه کردن سایر حجرات و ارگانهای عضویت را داشته باشد بنام تومور خبیث ویا سرطان نامیده می شود .
سالانه بیش از10 میلیون نفر در جهان به سرطان مبتلا می شود و سازمان صحی جهان(WHO) تخمین کرده که در سال 2020، 16 ملیون نفر به سرطان مبتلا می شوند .
با این حال این بیماری هم قابل پیشگری هست و همچنان اگر تشخیص به موقع شود قابل تداوی نیز می باشند
تست های که بخاطر تشخیص و جلوگیری قبل از انتشار بعضی سرطان بکارمی روند بنام تومور مارکر یاد می شوند و عبارت اند از :
سرطان پروستات PSA (prostate specific antigen) مقدار بلند آن نماینگر کانسر پروستات است و همچنان مقدار کمی بلند ان در هایپرتروفی (بزرگ شدن پروستات ) هم دیده میشود
الفافیتو پروتین alpha fetoprotein در کانسر های کبد، تخمدان و خصیه ها مقدار ان افزایش می یابند
CA 15-3 افزایش آن در کانسرهای ثدیه دیده می شود
CA 19-9 افزا یش آن در کانسر های معده ،امعا و پانکراس دیده می شود
CA-125 در کانسر های تخمدان افزایش پیدا میکند
CEA افزایش درکانسر های کولون ،مقعد،ثدیه ،مری و پانکرانس دیده می شود
CBC ( complete Blood count ) بخاطر تشخیص سرطان خون دیده شود
Human chorionic Gonadotropin ( HCG ) به حیث یک تومور مارکر در تعداد کانسر های عضویت افزایش می یابد و همچنان ازدیاد ان در دوران حاملگی نیز بوجود می آید .
ناگفته نماند که تست های ساده مانند پاپ سمیر pap smearبرای کانسرهای عنق رحم و(Fine Needle Aspiration Cytology) FNAC برای تمام کتلات یا تومور های سطحی عضویت کمک کننده تومورها در مراحل قبل از توسعه و انکشاف ان می باشد
البته تمام تست هائیکه در فوق ذکر گردیده در ستی طبی لابراتوار قابل اجرآ می باشد .

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*