وروستي

احمد ایشچی: دوستم مرا مورد اذیت و آزار جنسی قرار داد

به گزارش طلوع نیوز و بی بی سی، احمد ایشچی، معاون پیشین حزب جنبش ملی، از نهادهای دولتی و جهانی می‌خواهد که عدالت را دربارۀ او بر کرسی نشانند. آقای ایشچی می گوید که دوستم تلاش کرد که به وی تجاوز کند و به نگهبانانش نیز دستور داد که ۱۰ تن از آنان بر آقای ایشچی تجاوز کنند. احمد ایشچی می گوید که ژنرال دوستم پس از لت‌وکوب و تهدید به مرگ، او را در زندان شخصی اش زندانی کرده بود و ۵ روز در این زندان برهنه به سر برده بود.

احمد ایشچی می‌گوید: «دست ژنرال دوستم را گرفتم و روبوسی کردیم؛ از همین‌جا شروع کرد دشنام‌دادن را و گفت که من میفهمم بچه‌ات چه می‌کند و خودت چه می‌کنی؟ و گفت اگر حالی تو را (زیر پاهای اسب بیندازم) و بز کشی کنم‌ چه کرده می‌توانی و اگر بکشم‌ات که پرسانت را می‌کند. و به نفر‌هایش گفت که این را چپه کنید! آنان مرا چپه کردن و خودش پایش را روی گلویم گذاشت.»

احمد ایشچی می‌افزاید: «شاید باور نکنید! خنده‌آور است. (دوستم) گفت اول خودم این را یک لواطت کنم؛ چهار نفر دست و پای مرا گرفتند، لباس مرا بلند کردند و ۱۰ دقیقه مرا بلند و پایین کردند و گفت که سه بار تماس حساب میشه، عکس‌اش را درست گرفته باشین و هر وقت که گپ را نشنید (از فرمان سرپیچی کرد) فلم را نشانش بدهیم. بعد رفت و به ستار صدا کرد و گفت که به شمول خودت ۱۰ نفر با این لواطت کنید تا مقعدش پاره شود و خون بریزد، بعد خونش را عکاسی می‌کند و به من نشان دهید.»

احمد ایشچی از اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان و نهاد‌های دولتی و جهانی می‌خواهد که از حق او دفاع کنند.

رد ادعا از سوی دوستم و خواست اتحادیۀ اروپا

در همین حال، دفتر معاون نخست رییس‌جمهور در خبرنامه در واکنش به این گفته‌های ایشچی می‌گوید که برخی‌از حلقاتِ مجهول  یک حرکت تخریب‌کارانه را در برابر ژنرال دوستم آغاز کرده‌اند و آقای ایشچی در پیوند به ناامنی‌های ولایت جوزجان بازداشت شده بود.

در همین حال، اتحادیۀ اروپا، استرالیا، ایالات متحده امریکا، بریتانیا و کانادا می‌خواهند که این موضوع شفاف و عادلانه بررسی شود.

در بخشی‌از اعلامیۀ اتحادیه اروپا آمده‌است: «اتحاديۀ اروپا و برخى‌از کشورهاى ديگر خواهان انجام بررسی‌های رسمى، عادلانه و شفاف دربارۀ گزارش‌هاى نقض گستردۀ حقوق بشر و سوء استفاده در برابر احمد ايشچى و اتهام‌ها بر جنرال دوستم استند.»

نجیب‌الله آزاد، مسؤول نهاد فوکس، می‌گوید: «نهاد‌های جهانی باید فشار آورند تا این قضیه برررسی شود. پیش‌از این هم چنین کار‌های صورت گرفته‌اند، اما بررسی نشده‌اند.»

احمد ایشچی ادعا می‌کند که روز پنجم قوس در میدان بزکشی شهر جوزجان از سوی جنرال دوستم نخست لت‌وکوب و سپس در خانۀ آقای دوستم زندانی شد.

دفتر معاون اول رییس‌جمهور با پخش خبرنامه‌یی، لت‌وکوب آقای ایشچی را رد کرده بود و گفته بود که احمد ایشچی از بهر تماس با گروه‌های هراس‌افگن از سوی امنیت ملی بازداشت شده‌است؛ در حالی که هیچ نهادی این ادعا را تأیید نکرده‌است.

در سه هفتۀ اخیر هیچ نهادهای دولتی و امنیتی، در این‌باره حاضر به گفت‌وگو نشده‌اند.

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*