وروستي

با رسول الله(صلی الله علیه و سلم) – (دعوت؛ فراتر از مکه)

سید حامد حسینیدعوت؛ فراتر از مکه

سید حامد حسینی
زمان آن رسید که دعوت و آموزه های آسمانی از مکه فراتر رود، رسول خدا صلی الله علیه وسلم به همراهی زید مشقت مسیر طولانی طائف به جان خریده و به قصد دعوت و با عزمی جزم رهسپار آن شد، در هر کوی و برزن چون به گروه و قبیله ای می رسید دعوت را بر آنان ارزانی داشته و لکه های جهل را با پاکی وحی می شست.
سران طائف را ملاقات کرده و تلاش می نمود که تاریکی درون اهلش را با نور خدا روشن گرداند اما اجابت کننده ای نبود، چند روزی در طائف به دعوت مشغول بود و نتیجه آن شد که سفیهانش سنگ در دست، فرستاده خدا را از دیارشان راندند و نابخردانش به نظاره نشستند.
پس از تعقیب و رنج در سایه درختی، غم دار به راز و نیاز با خدای خود مشغول گشته و از ناتوانی خود می گفت و قدرت دشمنانش، و با کلماتی زیبا خشنودی پروردگار را می جست و امید به هدایت فرزندان طائف داشت.
رسول خدا صلی الله علیه وسلم به مکه باز گشته و رسالتش را به جد انجام می داد و از هر موقعیت برای راهنمایی و دعوت به سوی خدا استفاده می نمود، موسم حج را بهترین فرصت برای گسترش دعوت یافته و در سالی که طائف پیامبر را نپذیرفت، او در موسم حج با مردمان دیگر قبایل به گفتگو پرداخته و درس اسلام شناسی می داد. یک سال بعد در همین موسم ملاقاتی بین رسول خدا صلی الله علیه وسلم و شش مرد یثربی رخ داد که جرقه های تغییر تاریخ زده شد، گفته های رسول خدا را پذیرفته و چون باز گشتند با مردم یثرب در میان گذاشتند.
چندی بعد خداوند رسول خود را با سفر بی نظیر اسراء و معراج نوازش نمود، شبی تکرار نشدنی که محمد صلی الله علیه وسلم از مسجد الحرام به مسجد الاقصی رفته و از آنجا آسمان ها را پیموده و به گفتگو با خدا مشرف شد.
در ادامه و در موسم حج، سال های دوازده و سیزده بعثت خبرهای خوبی در راه است.
درس ها:
۱. اسلام دینی عالمی است و قرار نبود این دین در مکه خلاصه شود، راه حل زندگی همه بشر است و می بایست به همه معرفی گردد.
۲. تحمل سختی و رنج در راه دعوت توسط پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم.
۳۳. محمد، مهربانی و رحمتی برای جهانیان است، او پس از اهانت و پذیرایی با سنگ اما حاضر به عذاب طائف نیست و امید دارد از نسلشان مومن زاده شود.
۴۴. استفاده از فرصت ها پیش رو برای دعوت به سوی خدا، چنانچه بیشترین ملاقات و موفقیت ها برای گسترش دعوت به خارج از مکه در موسم حج رخ می دهد.
۵۵. جایگاه و شان مسجد الاقصی در اسلام به عنوان جایگاه و میراثی اسلامی غیر قابل انکار است.

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*