وروستي

برداشتن موهای بین دو ابرو چه حکمی دارد؟

سوال:می خواستم بدانم برداشتن موهای بین دو ابرو چه حکمی دارد؟ و در صورت مجاز بودن در چه حد می تواند باشد؟

الجواب:

الحمدلله،

برداشتن موی ابرو حرام است هم برای زنان و هم مردان. استاد عالیقدر شیخ ناصرالدین ألبانی در کتاب: (آداب الزفاف) آداب عروسی چنین می‌گوید:

“برداشتن موی ابروها به وسیله‌ی زنان یا به شکل کمان و هلال درآوردن آن به گمان خود برای زیبا جلوه دادن، از کارهایی است که رسول خدا محمد ص آن را حرام و ممنوع کرده است و انجام دهندة آن را نفرین و لعنت کرده است. ایشان می‌فرمایند: «لعنَ اللهُ الواشماتِ والمستوشماتِ والنامصاتِ والمتنمصاتِ والمتفلِّجات للحسن المغیراتِ لخلقِ اللهِ».

خداوند زنانی را که خال کوبی می‌کنند و یا خواهان خال کوبی هستند و زنانی که ابروها را باریک و نازک می‌کنند و یا زنانی که خواستار این کار هستند و زنانی که به خاطر زیبایی دندان‌هایشان را تیز و باریک می‌کنند لعنت می‌کند چون خلقت و آفرینش خدا را دگرگون و تغییر می‌دهند.” آداب زفاف محمد ناصرالدین البانی، ص 113 و استاد بزرگوار می‌گوید: المغیرات لخلق الله (تغییر دهندگان خلقت و آفرینش خدا) شامل همة موارد مذکور در حدیث می‌شود. و این دلیل است برای وجوب لعنت که باعث حرام بودن آن عمل می‌شود.

اما موهای بین دو ابرو شامل حکم حدیث فوق نمی شوند، و لذا برداشتن موهای بین دو ابرو جایز است: سؤالی متوجه هیئت دائمی افتاء شد مبنی بر اینکه: حکم اسلام در رابطه با کندن موی بین دو ابرو چیست؟

جواب: کندن و برداشتن آن جایز و درست است، چون جزو ابروها به حساب نمی‌آید. “فتاوی اللجنه الدائمه الإفتاء (5/197)”.

اما بهتر است از باب احتیاط این عمل نیز ترک گردد، مبادا در این بین مویی از ابرو کنده شود. و یا باید حداکثر دقت را در آن بخرج داد. در ضمن موهای بین دو ابرو از خود ابرو تفکیک هستند و آنها مابین ابتدای دو ابرو بالای بینی روییده می شوند.

پیشنهاد می شود که کتاب ارزشمند ” برداشتن موی ابرو و صورت از دیدگاه اسلام و پزشکی” را از سایت نوار اسلام دانلود کنید که به بسیاری از سوالات پاسخ داده شده است.

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*