وروستي

آیا بر زن و شوهر واجب است که بعد از مقاربت بلافاصله غسل کنند، یا می توانند غسل را بعد از بیدار شدن به تاخیر اندازند؟

الحمدلله،

جایز است که زمان غسل کردن را تا صبح به تاخیر انداخت، یعنی تا قبل از اذان صبح، ولی برای کسی که جنب شده مستحب است قبل از خوابیدن وضوء بگیرد، و این رأی جمهور علماء است و حتی امام نووی اجماع را بر این مسئله نقل کرده است.

نگاه : “المهذب” (1/33)، و “المغني” (1/229).

و به حدیث عایشه رضی الله عنها استناد کردند که گفت : « كَانَ النَّبِيُّث إِذَا أَرَادَ أَنْ يَنَامَ وَهُوَ جُنُبٌ غَسَلَ فَرْجَهُ وَتَوَضَّأَ لِلصَّلاَةِ» متفق علیه.

یعنی : « هرگاه پيامبر صلی الله علیه وسلم با حالت جنابت می خواست بخوابند، قبلاً شرمگاهش را مى‌شست و وضويى مانند وضوى نماز مى‌گرفت».

و نیز به حدیث ابن عمر که از پدرش روایت کرده که او از رسول خدا صلی الله علیه وسلم پرسید : «أَيَرْقُدُ أَحَدُنَا وَهُوَ جُنُبٌ قَالَ: نَعَمْ، إِذَا تَوَضَّأَ أَحَدُكُمْ فَلْيَرْقُدْ وَهُوَ جُنُبٌ». متفق عليه

یعنی: «آيا ما مى‌توانيم با داشتن جنابت بخوابيم؟ فرمود: بلى مى‌توانيد، هرگاه يكى از شما جنابت داشته باشد، وضو بگيرد و بخوابد».

و حکمت از وضوء برای تخفیف جنابت و نشاط بدن است.

و اما ظاهریه و ابن حبیب از فقهای مالکیه گفتند : وضوء گرفتن بر فرد جنب قبل از خوابیدن واجب است، و به حدیث ابن عمر – که ذکر شد – استناد کردند.

مصدر : شيخ محمد صالح المنجد؛ (الإسلام سؤال وجواب).

والله اعلم

وصلى الله على نبينا محمد وعلى اله وصحبه وسلم

یادونه: په قران سنت کې خپرې شوي لیکنې یوازې د لیکوال خپل نظر څرګندوي، د ادارې توافق ورسره شرط نه دی. که تاسو غواړئ قران سنت کې مو لیکنه خپره شي، اړیکه راسره ونیسئ. مننه

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*