وروستي

احادیث وارده در خصوص فضیلت سوره یاسین

احادیث وارده در خصوص فضیلت سوره یاسین همگی ضعیف هستند.

لطفا در مورد فضيلت سوره ها مخصوصا سوره ياسين توضيح دهيد و اينكه ميگويند هركس صبح زود ياسين بخواند و هر خواسته اي از خداوند بخواهد تا قبل از غروب همان روز برآورده ميشود؟

الحمدلله،

چندين حديث در مورد فضيلت سوره ياسين وارد شده اند که هيچکدام از آنها صحت ندارند، بنابراين با توجه به اينکه حديث صحيحي در مورد فضيلت قرائت سوره ياسين وارد نشده است، اين سخن هم که (هركس صبح زود ياسين بخواند و هر خواسته اي از خداوند بخواهد تا قبل از غروب همان روز برآورده ميشود) نادرست و اشتباه است و واقعيت ندارد.

در مورد احاديث ضعيفي که در فضل سوره ياسين وارد شده اند به فتواي (4460) و (2855) مراجعه کنيد.

اما تنها اجر قرائت سوره ياسين همان اجر قرائت قرآن است، و ياسين هم بخشي از قرآن کريم است و قرائت قرآن داراي اجر و ثواب زيادي است. چنانکه پيامبر صلي الله عليه وسلم مي فرمايد:

«من قرأ حرفا من کتاب الله فله به حسنة، والحسنة بعشرامثالها، لا أقول ألم حرف، ولکن ألف حرف، ولام حرف، وميم حرف » ترمذي (5/175)

يعني: هرکس يک حرف ازکتاب الله بخواند به او يک نيکي مي رسد ونيکي به ده برابرافزايش مي يابد نمي گويم “ألم” يک حرف است، (بلکه) الف حرفي، لام حرفي و ميم حرفي است.

و قرائت قرآن در هر زماني باشد جايز است.

پيشنهاد مي شود که به کتاب “فضايل صحيح آيات و سوره‌هاي قرآن کريم” مراجعه کنيد و فضايل تمامي سوره هايي که حديث صحيح در موردشان وارد شده را ببينيد. هر سوره اي که در اين کتاب ذکر نشده بود، بدانيد که احاديث وارده در مورد آن ضعيف يا دروغ هستند يا حديثي در مورد فضيلت آنها وارد نشده است.

والله اعلم

وصلي الله وسلم علي محمد وعلى آله وأصحابه والتابعين لهم بإحسان إلى يوم الدين

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*