وروستي

آیا جادوشدن پیامبر صلی الله علیه وسلم ثابت شده است؟

الحمدلله،

بلی، از حضرت عایشه  رضی الله عنها روایت است که پیامبر  صلی الله علیه وسلم جادو شده بودند، تا این که کاری که انجام نداده بودند، گمان می‌کردند که انجام دادند.

روزی پیامبر اکرم  صلی الله علیه وسلم به حضرت عایشه ل فرمودند: دو فرشته نزد من آمدند، یکی بالای سرم و دیگری پایین پاهایم نشست، یکی به دیگری گفت: بیماری این مرد چیست؟ دیگری پاسخ داد جادو شده است. پرسید: چه کسی آن را جادو کرده است؟ جواب داد. لبید بن اعصم. با یک شانه و یک تار مو که آن را در چاه ذروان انداخته است (بخاری – 7 / 30).

علامه ابن قیم می‌فرماید: این روایت را بعضی از علماء انکار نموده و گفته اند: دادن این نسبت به پیامبر درست نیست، و آنها چنین نسبتی را به پیامبر  صلی الله علیه وسلم نقص و عیب می‌دانند، در حالی که چنین نیست، بلکه تأثیر جادو یک نوع بیماری است و مانند سم که در جسم انسان تأثیر می‌کند جادو نیز تأثیر می‌کند.

علامه ابن قیم نیز از قاضی عیاض / نقل می‌کند که فرمود: این داستان هیچ نقصی در نبوت پیامبر  صلی الله علیه وسلم پیدا نمی‌کند، و این که گمان می‌کردند کاری انجام داده اند، در حالی که انجام نداده بودند، زمانی که پیامبر  صلی الله علیه وسلم اطلاع یافت که جادو شده است از خداوند خواست، و خداوند پیامبر را از مکان سحر آگاه ساخت. پیامبر دعای سحر را بیرون آورده و آن را باطل فرمود در این هنگام اثرات سحر از پیامبر چنان دور شد که گویا از قید و بند آزاد شده است.

پیامبر که نسبت به کسی که ایشان را جادو کرده بود، هیچ اقدامی ننمودند و زمانی که صحابه به پیامبر  صلی الله علیه وسلم عرض کردند، اجازه بدهید، این جادوگر خبیث را بکشیم پیامبر  صلی الله علیه وسلم فرمودند: «أَمَّا أَنَا فَقَدْ شَفَانِی اللَّهُ کَرِهْتُ أَنْ أُثِیرَ عَلَی النَّاسِ مِنْهُ شَرًّا» (بخاری 7 / 30 از حدیث عایشه رضی الله عنها).

«مرا خداوند شفا داده است، و نمی‌پسندم که آشوب و درگیری در بین مردم برپا شود».

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

منبع: جادو از نظر اسلام، مؤلف:‏دکتر صالح فوزان عضو مجمع کبار علماءِ و هیئت افتاءِ

یادونه: په قران سنت کې خپرې شوي لیکنې یوازې د لیکوال خپل نظر څرګندوي، د ادارې توافق ورسره شرط نه دی. که تاسو غواړئ قران سنت کې مو لیکنه خپره شي، اړیکه راسره ونیسئ. مننه

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*