وروستي

نشانه های ساحران و جادوگران و شعبده بازان

الحمدلله،

کسی که در معالجه، از این شیوه به کار می گیرد، این دلیلی است بر اینکه او از جن ها کار می گیرد و ادعای علم غیب می کند؛ پس بنابراین رفتن برای معالجه نزد چنین فردی و سؤال نمودن از ایشان جایز نیست؛ زیرا پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم در مورد چنین افرادی می فرماید: « مَنْ أَتَی عَرَّافًا فَسَأَلَهُ عَنْ شَیْءٍ لَمْ تُقْبَلْ لَهُ صَلَاةٌ أَرْبَعِین لَیلَةً»

«هر کسی نزد کاهنی برود و از او در مورد چیزی بپرسد، نماز چهل شب او قبول نمی شود» مسلم.

در احادیث زیادی از پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم ثابت است که ایشان از آمدن نزد کاهنان و طالع بین ها و جادوگران و پرسیدن آنها و تصدیق گفته هایشان نهی کرده است.

پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم می فرماید: «مَنْ أَتَی کَاهِنًا أَوْ عَرَّافًا فَصَدَّقَهُ بِمَا یَقُولُ فَقَدْ کَفَرَ بِمَا أُنْزِلَ عَلَی مُحَمَّدٍ»«هر کسی نزد کاهنی رفت و او را در آنچه می گوید تصدیق نمود، به آنچه که بر محمدصلی الله علیه وآله وسلم نازل شده کفر ورزیده است»

هر کسی که با پرتاب نمودن سنگریزه یا خط کشیدن روی زمین یا پرسیدن اسم پدر و مادر و اسم خویشاوندان بیمار ادعای علم غیب کند، همه این موارد نشانه ی آن هستند که او از کاهنان و عرّافانی است که پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم از آمدن نزد آنان و پرسیدن از آنها و تصدیق صحبتهایشان نهی کرده است. از این رو باید از آنها دوری کرد و از آمدن برای معالجه نزد آنها پرهیز نمود؛ حتی اگر ادعا کنند که با قرآن معالجه می کنند؛ چون روش اهل باطل این است که مردم را فریب می دهند و امور را بر آنها مشتبه می سازند پس تصدیقشان در آنچه که می گویند جایز نیست.

هر کسی که آنها را می شناسد باید به مسئولین امر از قبیل: قضات و امیر و حاکم شهر و هیئتهای امر به معروف و نهی از منکر در هر شهری اطلاع دهد تا حکم الهی در مورد آنها اجرا شود، و مسلمانان از شرّ و فساد آنها در امان باشند و از خوردن مال مردم به ناحق جلوگیری شود.

والله المستعان، و لا حول و لا قوة الا بالله.

شیخ ابن باز- کتاب الدعوة- الفتاوی( 2/22 ،23 )

یادونه: په قران سنت کې خپرې شوي لیکنې یوازې د لیکوال خپل نظر څرګندوي، د ادارې توافق ورسره شرط نه دی. که تاسو غواړئ قران سنت کې مو لیکنه خپره شي، اړیکه راسره ونیسئ. مننه

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*