وروستي

مزایا و معایب روش تدریسی کیف در مدرسه

دانش آموزانروش تدریسی کیف در مدرسه

انجام تکالیف مدرسه از جمله روش هایی است که یادگیری را بهبود می بخشد و تثبیت می نماید. پیش از این روال به این صورت بود که دانش آموزان وظیفه داشتند تکالیف خود را در خانه و با کمک گرفتن از والدین انجام دهند اما چند سالی است که با اجرای روش کیف در مدرسه در بعضی مدارس تمامی تکالیف در کلاس درس انجام می شوند. با هم نگاهی داشته باشیم به مزایا و معایب این روش آموزشی.

در حال حاضر طرح مدرسه بدون کیف در بسیاری از کشورهای دنیا در حال انجام است و اکثر کشورهای پیشرفته از این شیوه استفاده می کنند. در این روش آموزشی دانش آموزان کتاب یا لوازم التحریری با خود به مدرسه حمل نمی‌کند و وسایل در محل تحصیل نگهداری می شود. تدریس، تمرین و تکلیف درسی دانش‌‌آموز تنها در محل مدرسه صورت می‌پذیرد و دانش‌آموز در منزل چندان درگیر مسائل درسی نمی‌شود. نکاتی در مورد مزایا و معایب این روش را مطالعه می کنیم:

مزایای روش کیف در مدرسه

  • انجام کارهای فوق برنامه: دانش آموزان پس از اتمام مدرسه وقت کافی برای کارهای فوق برنامه دارند و ناچار نیستند باقی وقت خود را نیز صرف انجام تکالیف کنند و والدین می توانند با خیال راحت به آنها اجازه دهند که به بازی و ورزش مورد علاقه شان بپردازند.
  • آسایش پدر و مادران شاغل: والدینی که هر دو شاغل می باشند بسیار از این روش بهره می برند چرا که زمان کمی در اختیار داشته و برایشان بسیار دشوار است که به تکالیف فرزندان هم رسیدگی کنند. با استفاده از این روش کیفیت رابطه والدین و فرزندان بالاتر می رود وارتباطات از شیوه امر و نهی و باید و نباید به سمت ارتباط مثبت و عمیق تر و دوستانه تری می رود.
  • روش تدریس یکنواخت به سبک معلم: این روش کمک می کند که بدون دخالت والدین دانش آموزان به روش تدریس معلم پیش بروند. در حالیکه هنگامی که تکالیف در خانه انجام شوند والدین از تجربیات گذشته خود استفاده می کنند و ممکن است راههایی را به فرزندان پیشنهاد کنند که مورد نظر آموزگار نباشد.
  • حمل نکردن کیف و وسایل: پژوهش های متعددی نشان داده اند که حمل کوله پشتی و کیف مدرسه با وسایل سنگین می تواند باعث مشکل جسمانی دانش آموزان که در سن رشد هستند شود. با این روش هر دانش آموز در مدرسه کمدی در اختیار دارد که وسایل خود را در آن جای می دهد و بدین ترتیب نیازی به حمل وسایل سنگین نیست.
  • انجام گروهی تکالیف: یکی از انتظاراتی که از دانش آموزان داریم این است که اجتماعی بودن را در مدرسه تمرین کنند و انجام تکالیف در کلاس درس با همکلاسی ها موقعیت مناسبی است که گروه همسالان یاد بگیرند در امور درسی به هم یاری رسانند.

معایب روش کیف در مدرسه

  • فاصله گرفتن والدین از امور درسی کودک از جمله معایب این روش است. با توجه به توصیفی بودن کارنامه ها و اعلام نکردن نمرات، والدین به طور دقیق از ضعف های درسی کودک مطلع نمی شوند و البته نیروی متخصص در مدرسه و ارتباط موثر والدین با مدرسه می تواند این ضعف را جبران نماید.
  • فرزندان از دانسته ها و تجربیات والدین کمتر بهره می برند. والدین آگاه می توانند در تکمیل اطلاعات مدرسه به دانش آموزان یاری رسان باشند و در روش سنتی انتقال این اطلاعات در حین انجام تکالیف در خانه انجام می پذیرفت که البته این نقص نیز می تواند با انجام امور فوق برنامه با مدیریت والدین جبران شود.
  • هنگامی که دانش آموز در خانه خود را موظف به انجام تکلیف بداند یقینا باید نظم بیشتری را در خانه مراعات کند. و ساعات بازی و خواب او را بهتر می توان تنظیم نمود ولی در این روش زمان کودک پس از مدرسه آزاد است و نظم دهی به اموری که کودک اجباری در انجام آنها ندارد برای والدین دشوار است و نیاز به برنامه ریزی دقیق تری دارد.
  • جذابیت خانه در این روش بیشتر است چرا که کودکان در مدرسه کاملا به امورات درسی مشغول هستند و در خانه با فراغ بال می توانند آزادانه آنچه را می خواهند انجام دهند این مساله نیز نیاز به مدیریت والدین دارد و محول کردن مسئولیت و کارهای اجباری برای کودک می تواند این نقص را جبران نماید تا فرزندان خانه را فقط محیط بازی قلمداد نکنند و تمایلشان به مدرسه رفتن کاهش نیابد.

این روش  تاثیر مثبتی بر دانش آموزان داشته و از سوی خانواده‌ها نیز مورد استقبال قرار گرفته است.هرچند آمار دقیقی از استقبال والدین اعلام نشده است ولی در صحبت با اکثر آنها دیدگاهشان به این روش را می توانیم مثبت ارزیابی کنیم. به نحوی که آنها تمایل دارند در مدارسی ثبت نام کنند که اینگونه عمل می کنند. هر چند تفاوت معناداری در نمرات و روابط اجتماعی دانش آموزانی که در مدارس عادی و بدون کیف تحصیل می کنند دیده نمی شود(سبزواری،۱۳۹۲) ولی این روش مورد استقبال قرار گرفته است.

منبع : بامام

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*