وروستي

چه فرقی بین فرقه های اهل سنت وجود دارد

چه فرقی بین فرقه های اهل سنت وجود دارد که این فرقه ها را به شافعی، حنبلی، حنفی و مالکی تقسیم نموده است و همچنین فرقه های دیگر اهل سنت هم و جود دارد یا خیر و سلفی ها پیرو کدام فرقه اند.

الحمدلله،

نباید از لفظ (فرقه) برای حنفی و مالکی و شافعی و حنبلی استفاده کرد، بهتر است گفت: مذاهب حنفی و مالکی و شافعی و حنبلی

این چهار مذهب همگی جزو اهل سنت و جماعت هستند و هیچ فرقی از لحاظ عقیده و اصول دین با هم ندارند، یعنی همگی در اعتقاد همانند هم فکر می کنند. اما از لحاظ فقهی گاها (نه همیشه) با هم اختلاف نظر دارند..

مثلا بر طبق فقه حنبلی قربانی واجب است ولی در فقه شافعی سنت موکده است و یا مثالهای دیگری.. ولی در هر دو مذهب استغاثه و فریادخواهی از غیر خدا شرک است.

و اختلاف در مباحث فقهی امری رایج حتی در بین اصحاب پیامبر صلی الله علیه وسلم بوده است ولی هرگز این امر موجب اختلاف و تفرقه بین آنها نبوده است.

بنابراین تفاوت مذاهب چهارگانه فقط در مباحث فقهی بوده و این امر باعث اختلاف بین آنها نخواهد شد، زیرا همه ی آنها در اصول دین با هم اتحاد دارند و در برابر فرقه های منحرف و گمراهی همچون شیعه و صوفیه قرار می گیرند و از آنها برائت می جویند.

اما سلفیه فرقه یا مذهب خاصی نیست، بلکه منظور از این اصطلاح یعنی: کسانی که بر راه و روش سلف صالح امت قرار گرفته اند. و سلف صالح امت که عبارتند از: پیامبر صلی الله علیه وسلم و اصحاب رضی الله عنهم و تابعین و ائمه ی اربعه رحمهم الله تعالی

بنابراین سلفی هم همان اهل سنت و جماعت هستند که در اصول فقه تابع امامان چهارگانه هستند و با آنها هیچ تضاد عقیدتی ندارند و مذهب فقهی جداگانه ای هم ندارند، اما برخی از فرقه های گمراه مانند صوفیه و شیعه کسانی را که مخالف با قبرپرستی هستند را سلفی و وهابی می نامند و در بین مردم چنین می گویند که هرکس با قبرپرستی مخالف باشد اهل سنت نیست بلکه سلفی است!!

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*