وروستي

نگاهی به زندگانی شهید مولانا صلاح الدین رحمه الله

نوشته: احمد علی عمری

استاد شهید مولانا صلاح الدین موحد”رحمه الله” در سال 1357 هجری شمسی در ولسوالی چخانسور ولایت نیمروز دیده به جهان گشود.

فقط دو بهار از عمر استاد “رحمه الله” گذشته بود که بنا بر مشکلات داخلی کشور خانواده شان راه مهاجرت به ایران را در پیش گرفتند، مولانا تحصیلات ابتدایی را تا صنف پنجم در مکتب دولتی خاش خواندند و همچنان کلام الله مجید و برخی کتب دینی را نزد مولانا عبدالخالق علی زهی”حفظه الله” که امام مسجد روستای مذکور و از بستگان شهید رحمه الله بودند به اتمام رسانده و برای ادامه تحصیل عزم سفر به دارالعلوم زاهدان ایران نمود.salah

شهید رحمه الله در دوران طلبگی چهره ای شناخته شده در دارالعلوم زاهدان بود، بطوریکه در بیشتر کارهای فرهنگی شرکت داشته و تبحر خاصی در این مورد داشتند، همچنین شهید مرحوم در بخش سخنرانی و ایراد خطابت توجه همه گان را به خود جلب نموده بود و در اکثر مسابقات سخنرانی مقام اول از آن ایشان بود، گاها روزهای جمعه در مسجد جامع خوشنام مکی بعنوان مجری برنامه و سخنران اول به ایراد سخن می پرداختند، ایشان مورد اعتماد اساتید دارالعلوم زاهدان بودند، تا جاییکه در دوران طلبگی و ایام تعطیلات سه ماهه ایشان را بعنوان امام جمعه شهرستان منوجان از توابع بندرعباس ایران برگزیدند، خطابت این شخصیت جذاب سبب باز شدن راه فرزندان آن دیار به دارالعلوم زاهدان گردید، مردم منو جان وقتی فهمیدند یکی از طلاب مهاجر در دارالعلوم زاهدان اینچنین سخن می گوید و فردی اجتماعی تربیت شده، فرزندان خود را به این مرکز علوم دینی و کارگاه رجال سازی فرستادند.

استاد مولانا موحد رحمه الله تحصیلات خویش را تا موقوف علیه (یک سال مانده به دوره حدیث و فارغ التحصیلی) در آنجا ادامه داد و از محضر شخصیت های صاحب نام آن دیار کسب فیض نمود.

سپس برای فراگیری دوره احادیث نبوی و دانش اندوزی بیشتر راهی کشور پاکستان شده و در مرکز علمی بزرگ دارالعلوم کراچی ثبت نام نمود و از شخصیت های برجسته‏ی این مرکز علم از جمله مفتی محمد تقی عثمانی کمال استفاده را برد. و تاج عزت و وراثت پیامبری را بر سر نهاد. از آنجاییکه در فکر خدمت و آموختن آموزه های دینی به فرزندان مسلمین بودند، پس از فارغ التحصیلی، به زادگاه خویش در چخانسور بازگشت.

مولانا فعالیت دینی و علمی خویش را با پوشیدن لباس پرافتخار معلمی آغاز نمود. سپس بر اساس نیاز جامعه، مدرسه‏ی دینی احیاء العلوم زرنج را در سال ۱۳۸۴ه.ش. تاسیس نمودند. تا بتوانند فرزندان مسلمین را با علوم اسلامی آشنا و شاگردانی همانند خویش تربیت نمایند. همچنین، چندین مدرسه‏ی دینی خواهران و دارالقرآن در سایه‏ی آن راه اندازی شده است.

استاد شهید مولانا موحد در کنار فعالیت های یاد شده، مدیر مدرسه دینی فاطمه زهرا (ویژه‏ی خواهران)، عضو شورای مردمی نیمروز، مدیر عمومی مکتب خصوصی ترقی و برجسته ترین شخصیت اجتماعی شهر و خطیب برجسته‏ی این ولایت بودند. در فعالیت های اجتماعی از جمله حل و فصل اختلافات مردمی، حضور فعالی داشت.

بخش اعظم اختلافات قومی در زودترین زمان به دست ایشان حل و فصل می شد. انسان صالح و دلسوزی بود. برای هموطنان خویش و کل امت اسلامی دل می سوخت و اشک می ریخت. عامل همه بدبختیهای مسلمانان و ملت افعانستان را در دوری از قرآن و سنت می دانست. خطیب توانایی بود. هرگاه پشت استیج قرار می گرفت، چون در می گفت و چون شیر می غرید.

شهید مولانا موحد رحمه الله بتاريخ 1395/8/25 پس از ادای نماز ظهر با جماعت وقتی برای ادای سنت ها طرف خانه حرکت می کنند، شخصی می گوید با شما کار دارم، مولانا وی را به خانه دعوت می کند. سپس به خانه مسکونی رفته خانواده را سفارش می کند که برای مهمان چای درست کنند.

کلید های درب پذیرایی را ( که حیاطی جداگانه دارد) بر می دارد، قفل را باز می کند. وقتی وارد مهمانخانه می شود، آن مهمان پست فطرت در کمال ناجوانمردی، با تفنگی که دارای خفه کن بوده از پشت سر بر ایشان شلیک می کند و با سه تیر در قسمت گردن و سر مبارک آن بزرگوار، ایشان را شهید می کند.

پوچک های تیر ها را بر می دارد و دروازه را قفل کرده کلید ها را می اندازد و می رود. خانواده وقتی متوجه می شوند که جناب مولانا بر خلاف عادت ،سراغ چای را نگرفتند، می روند تا ایشان را متوجه سازند که چای آماده شده است؛ اما می بینند کفش های مولانا جلوی دروازه است.

و دروازه هم قفل است و کلید ها جلوی دروازه افتاده اند. وقتی دروازه را باز می کنند می بینند حضرت استاد رحمه الله چشمان بسته‏ی خویش را باز نموده با لبخندی بر لب های نازنین، چشمانش را برای همیشه می بندد.
روحش شاد و یادش گرامی باد!

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*