وروستي

رمز وسوسه های شیطانی!(بخش دوم)

نوشتۀ: انجنیر محمد نذیر تنویر، هالند

به سلسلۀ مضامین «انس با وحی»: برداشتی از آیات 52-54 سورة الحج (22)

بخش دوم:

زیبایی «اراده آزاد» بشر در عبودیت الله(ج)، قوت جوهر انسانی در برابر «وسوسه های شیطانی» را به آزمون می کشاند!

آزمونی که در دوره کوتاه «حیات دنیوی» آنرا باید سپری داشت تا به نتیجه «حیات جاودانه» رسید!

بلی! حیات جاودانه، با دو نتیجه متضاد:

  • مردمانی که بر «هوای نفس» متکی شده اند و داوطلبانه مسیر فساد را پیشه شان گردانیده اند؛ بر این گروه «وسوسه های شیطانی» کارساز تمام گشته و مسبب آن می گردد تا ایشان به «راه ناصواب» و پُر از معصیت بروند و از «راه راست» منحرف گردند.

همین انحراف از «صراط مستقیم» است که مسبب بیماری در ایشان گشته و سرانجام به «قساوت قلب» و سنگدلی (ختم قلب) می انجامد.

بلی! «قساوت قلب» جز دوری از رحمت الهی چیزی بوده نمی تواند، که بلآخره به سنگدلی مبدل گشته، و آن جز نفرین و لعنت الهی، چیزی دیگری بوده نمی تواند!

زیرا مردمان فاسد، فاقد صفایی و خلوص نیت در اعمال بوده که بر الله(ج)، هویدا و آشکار می باشد. همین عدم پاکی- و «خلوص نیت» در اعمال است که مسبب تأثیرپذیری «وسوسه های شیطانی» بر ایشان گشته، و آنها را از مسیر حق منحرف می گرداند، تا جای که در برابر حق نیز عداوت پیشه می دارند. بدون شک ستمگران در عداوت عمیق و مخالفت دور از حق می باشند: {53}

لِّيَجْعَلَ مَا يُلْقِي الشَّيْطَانُ فِتْنَةً لِّلَّذِينَ فِي قُلُوبِهِم مَّرَضٌ وَالْقَاسِيَةِ قُلُوبُهُمْ ۗ وَإِنَّ الظَّالِمِينَ لَفِي شِقَاقٍ بَعِيدٍ ﴿الحج:٥٣

(آزاد گذاشتن شبهه اندازی شیطان) برای این (است) که الله آنچه را شیطان می اندازد برای آنان که در دل هایشان بیماری است و برای سنگدلان وسیله آزمایش قرار دهد؛ و قطعاً ستمکاران در دشمنی و ستیزی بسیار دور (نسبت به حق و حقیقت) قرار دارند.

(و همچنان زیبایی همین مطلب را در آیت ذیل نیز از نظر بگذرانید  {الانعام:113})

  • در تضاد حالت اولی، کسانی هستند که بر ایشان «علم» داده شده است. بر اساس همین نعمت علم، ایشان بر حقانیت وحی الهی پی برده اند، و ایمان دارند که وحی (قرآن و سنت صحیح) از جانب پروردگار عالمیان می باشد. این گروه زمانی که آیات و احادیث نبوی صلی الله علیه وسلم را می شنوند، دیگر برای ایشان جای شک و تردید در عملی ساختن آن باقی نمی ماند. چونکه با جوهر «علم دین»، همچو صحابه کرام ملبس هستند.

اینجاست که «وسوسه های شیطانی» بر این طبقه کارساز واقع نگشته، و سلاح «فهم دین» آنرا دفع می دارد. علم بر حقانیت وحی در این طبقه؛ برعکس گروه اولی، مسبب علاقه و «خلوص نیت» در ایمان گشته، که همین احساس، موجب فروتنی و نرم شدن قلبهای شان نیز می گردد.

و اینجاست که الله(ج)، تضمین کتبی میدهد که وی «رهیاب کننده» ایمانداران است:

وَلِيَعْلَمَ الَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِن رَّبِّكَ فَيُؤْمِنُوا بِهِ فَتُخْبِتَ لَهُ قُلُوبُهُمْ ۗ وَإِنَّ اللَّـهَ لَهَادِ الَّذِينَ آمَنُوا إِلَىٰ صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ ﴿٥٤

و (نیز برای این است) تا کسانی که دانش و آگاهی (دینی) به آنان عطا شده بدانند که (محو شدن و نابودی القائات شیطان و استوار شدن آیات) از سوی پروردگارت حق است، پس به آن ایمان آورند و دل هایشان برای آن رام و فروتن شود؛ و قطعاً الله هدایت کننده اهل ایمان به سوی راه راست است.

 

در این جای شک نخواهد بود که در بین گروه دوم، ایماندارانی نیز وجود دارند که بدون «علم»؛ بر حقانیت وحی از جانب الله(ج)، ایمان دارند. هرچند در موجودیت «خلوص نیت»، مورد حفاظت خالق هستی هستند، اما از درون خویشتن را کمتر آرام احساس می دارند. زیرا ایشان از دستور الله(ج)؛ نسبت به فهم دین، غفلت و سرپیچی نموده اند، و خود را آراسته به سِپَر علم ننموده اند. به همین خاطر، هرلحظه احتمال نفوذ پذیری «وسوسه های شیطانی» در ایشان میرود. که برای دفع این خطر، بر ایمانداران لازم هست تا دین شان را از روی فهم بدانند، که طبعاً در پهلوی آن، عشق و علاقه شان نسبت به خالق هستی نیز بالا خواهد گرفت!

پس در یک جمع بندی کلی درمیابیم که «وسوسه ها شیطانی» عام- و دارای حکمت می باشد که شامل حال پیامبران نیز بوده است. اما تأثیر پذیری آن خاص می باشد، که وابستگی به نیات افراد دارد:

  • «نیات بد» که گرویده «هوای نفس» شده، و دستخوش «وسوسه های شیطانی» می گردد و رفته رفته از مسیر حق دور می گردند؛
  • و «نیات نیک» که پای بر «هوای نفس» گذارده، و الله(ج)، «وسوسه های شیطانی» را از ایشان می زداید.

بلی! «رمز وسوسه های شیطانی» در همین متمایز ساختن «نیات بد» و «نیات نیک» نهفته است.

 

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*