وروستي

محمد صلی الله علیه و سلم و جوانان خطاکار (قسمت پایانی)

 

شقیری

برگرفته از برنامه *لو کان بیننا* (احمد الشقیری)

ترجمه : عبدالحمید صدیقی

قشنگ ترین قسمت های سیرت پیامبر تعامل ایشان صلی الله علیه و سلم با جوانان است. داستان های زیبا و جالبی که حکمت، مهربانی و عطوفت پیامبر را به ما نشان می دهد و به ما نشان می دهد که پیامبر صلی الله علیه وسلم چگونه با جوانان رفتار و آن ها را به سمت خود جذب می کرد.

از زیباترین این داستان ها، داستان خوات بن جبیر رضی الله عنه یکی از صحابه های جوان است. خوات تعریف می کند که در سفر بودیم و چادرم در کنار چادر پیامبر بود. روزی از چادر خارج شدم چند زن را دیدم، شیفته ی آنها شدم. به چادر رفتم لباسم را پوشیدم ( یعنی خودم را خوشتیپ و شیک کردم)، رفتم و در کنارشان نشستم.

الان این صحنه را تصور کنید یکی از صحابه های جوان که مانند هر جوان دیگری تمایلات جوانی خود را دارد در کنار زنان نشسته است. و با صراحت از این اتفاق سخن می گوید تا جوانان از این داستان درس بگیرند.

پیامبر از چادر بیرون آمد و او را دید و گفت: ابا عبدالله چکار می کنی؟ ، پیامبر متوجه شده بود. خوات می گوید جا خوردم و گفتم ای رسول الله شترم فرار کرده، دنبال زانوبند(طناب) می گردم. پیامبر صلی الله علیه و سلم لبخندی زد و رفت و به خوات چیزی نگفت.

 پیامبر صلی الله علیه و سلم جای دیگری خوات را دید و گفت چه خبر از شتر فراریت؟ خوات می گوید خجالت کشیدم. خوات می گوید هرگاه پیامبر مرا می دید قصه ی شتر را یادآوری می کرد، و من خجالت می کشیدم. پس تصمیم گرفتم زودتر به مدینه برگردم.

تفاوت اساسی بین ما و صحابه این نیست که ما اشتباه می کنیم و آنها اشتباه نمی کردند، بلکه آنها نیز اشتباه می کردند ولی توبه می کردند و پشیمان می شدند و از کردارشان شرمسار بودند ولی بعضی از انسان های امروزی اشتباه می کنند و انگار نه انگار که اشتباهی کرده اند.

خوات به مدینه برگشت و از مسجد دوری کرد تا پیامبر صلی الله علیه و سلم او را نبیند. اما بعد از مدتی دلش هوای مسجد کرده بود. خوات می گوید: زمانی را برای رفتن به مسجد انتخاب کردم که مسجد خالی باشد تا قبل از اینکه پیامبر بیاید دو رکعت نماز بخوانم و خارج شوم.

خوات می گوید: وارد مسجد شدم و نمازم را شروع کردم که پیامبر از خانه اش خارج شد و به مسجد آمد. پیامبر صلی الله علیه وسلم دو رکعت نماز خواند و نشست. خوات می گوید در حالیکه نماز می خواندم با خودم فکر می کردم که نمازم را طولانی کنم شاید پیامبر برود و رهایم کند.

اما پیامبر متوجه بود که خوات نمازش را طولانی می کند. پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود: ابا عبدالله هرچه می خواهی نمازت را طولانی کن، به خدا سوگند تا نمازت را تمام نکنی نمی روم.

خوات سراسیمه شد و تصمیم گرفت از پیامبر عذرخواهی کند. دو رکعتش را تمام کرد و پیامبر صلی الله علیه و سلم گفت : ابا عبدالله از شترت چه خبر ؟ هنوز فرار می کند؟ خوات رضی الله عنه گفت : به خدا سوگند ای رسول الله از زمانی که مسلمان شده ام شترم فرار نکرده است.(یعنی این بهانه ای بود که به شما گفتم) پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود: خداوند تو را رحمت کناد. خداوند تو را رحمت کناد. پس از آن دیگر چیزی به خوات نگفتند و آن سخن را تکرار نکردند.

داستان عجیب و جالبی است، به ما نشان می دهد پیامبر چگونه با اصحابشان با حکمت و مهربانی رفتار می کرد، ببینید پیامبر صلی الله علیه و سلم چگونه با دو کلمه به خوات ادب آموخت. از اول تا آخر داستان پیامبر بیش از دو کلمه نگفت. شتر فراریت، فقط همین!

شروع نکرد به نصیحت و موعظه کردن ، نگفت که تو اشتباه کردی، چرا اینجا نشستی و اینچنین و آنچنان کردی. پیامبر به او سخت نگرفت و فقط در خوات کمی احساس هرج ایجاد کرد تا خودش به این موضوع پی ببرد و پشیمان شود و توبه کند.

لازم است که بگویم من با خواندن این داستان ها به عظمت پیامبر صلی الله علیه و سلم پی بردم ومحبتم به ایشان بیشتر شده است چون احساس می کنم اگر پیامبر در بین ما بود اشتباهم را درک می کرد و مرا راهنمایی می کرد و او سنگ صبوری بود که می توانستم به او پناه ببرم و با صراحت با ایشان سخن بگویم و نمی ترسیدم که با من تندی کند و مرا از خودش دور کند بلکه مرا جذب می کرد.

جوانان باید این را درک کنند که اگر پیامبر صلی الله علیه و سلم در کنارمان بود قلب مهربانی داشت و با جوانان مهربانی می کرد ، امیدوارم پیامبر در روز قیامت به ما ببالد.

پیامم به خانواده ها، دعوتگران، معلمان و مربیان این است که الگوی ما برای تعامل با جوانان محمد صلی الله علیه و سلم باشد. زندگینامه ایشان را بخوانیم تا بدانیم چگونه جوانان را به سمت خود جذب کنیم و آن ها را اصلاح کنیم، چون جوانان ستون های این امت هستند و آن ها موتور محرکه ی این امت هستند که اگر اصلاح شوند امت نیز اصلاح می شود.

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*