وروستي

گلبدین حکمتیار: حدود ۳۰ هزار افغان در نبرد سوریه وعراق مشارکت دارند

گلــبدین حکمـــتیار: حـــدود ۳۰ هزار افغان در نبرد ســوریه وعـــراق مشـــــارکت دارنـــــد!Image result for ‫گلبدین حکمتیار: حدود ۳۰ هزار افغان در نبرد سوریه وعراق مشارکت دارند‬‎

 گلبدین حکمتیار، رئیس حزب اسلامی افغانستان در گفت‌وگو با رهبران جوامع و قبایل مختلف سراسر این کشور از حضور گسترده شهروندان کشورش در درگیری های سوریه و عراق ابراز نگرانی کرد.
آقای حکمتیار با بیان اینکه حدود ۳۰ هزار افغان در نبرد سوریه وعراق مشارکت دارند گفت: خون مردم افغان حتی از ارزش نفت هم کمتر است.
آنگونکه که روزنامه های افغانستان می گویند ، آقای حکمتیار در ادامه گفت‌وگویش با رهبران جوامع مختلف در سراسر کشورش، کشورهای همسایه را به تحریک خشونت در افغانستان و استفاده از افغان‌ها برای تحقق اهدافشان در عراق و سوریه متهم کرد.
این نگرانی ها در حالیست که تهران افغان‌ها مقیم ایران رادر قالب لشکر «فاطمیون» سازماندهی کرده وآن ها را برای جنگ علیه مردم وانقلابیون سوری به سوریه اعزام می کند .
به گفته فعالان افغان ،بسیاری از اقلیت‌های “هزاره” برای “تیپ فاطمیون” می‌جنگند و برای نبرد در مناطق مختلف سوریه از جمله دمشق، حلب، حمص، دیرالزور، حماه و لاذقیه سازماندهی شده‌اند . تا کنون صدها تن از این شبه نظامیان در سوریه کشته شده که پس از آن ، در ایران خاکسپاری شدند .
گفتنی است که پیشتر برخی کارشناسان و تحلیلگران بازگشت شبه‌نظامیان شیعه افغان پس از پایان جنگ سوریه به کشورشان را تهدیدی برای آینده آن کشور دانستند .
مرکز مطالعات ایران در آنکارا طی یک مقاله پژوهشی با عنوان «لژیونرهای ایران: لشکر فاطمیون»، در مورد نقش این شبه نظامیان در سوریه و رابطه آنها با ایران نوشته بود: احتمالا شبه نظامیان شیعه که در جنگ داخلی سوریه کسب تجربه کرده اند، دوباره مطابق فرامین ایران حرکت و ممکن است در آینده، امنیت افغانستان را دچار مخاطره کنند.

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*