وروستي

۱۳ ویژگی یک شوهر ایده آل

برای آن که یک شوهر ایده آل باشید هیچ فرمول و نظریه‌ی ثابتی وجود ندارد؛ زیرا سلایق و شرایط هر خانواده‌ای با دیگری متفاوت است. اما شکایت خانم‌ها از شوهران‌شان تقریبا موارد مشابهی را شامل می‌شود. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم ضمن بررسی این مشکلات،۱۳ ویژگی یک شوهر ایده آل را نیز به شما معرفی کنیم.

۱. در هر شرایطی صداقت داشته باشید

صداقت زیرکانه‌ترین سیاستی است که شما می‌توانید در روابط خود از آن بهره بگیرید. شاید در ابتدا کمی برای شما مشکل باشد که همیشه راست بگویید، اما صداقت ریشه‌ی روابط شما را محکم می‌کند. هنگامی که شما حقیقت را می‌گویید دیگر از بابت هیچ چیز نگران نخواهید بود. شاید گاهی گفتن حقیقت به صورت دقیق و کامل برایتان مشکل باشد. در چنین مواقعی می‌توانید حقیقت را با گزینه‌های انتخابی خودتان ترکیب کنید و تنها درصدی از حقیقت را بگویید. در این صورت دروغ هم نگفته‌اید. برخی اوقات هم می‌توانید طوری از پاسخ دادن به سؤال طفره بروید که طرف مقابل متوجه نشود.

۲. راه‌های برقراری ارتباط با او را کشف کنید

راه های برقراری ارتباط با او را کشف کنید

اگر مشکلی وجود دارد که باعث به هم ریختن آرامش شما می‌شود، حتما آن را با همسر خود در میان بگذارید. مطمئن باشید که همیشه صحبت کردن و برقراری ارتباط با او بسیار تأثیرگذار است. برای خانم‌ها توجه بسیار مهم است. سعی کنید در هنگام صحبت کردن با او هیچ چیز جز او توجه شما را به خود معطوف نکند. هنگامی که از همسرتان سؤالی می‌پرسید، تنها هدف‌تان دریافت پاسخ سؤال باشد. برای برقراری ارتباط بهتر می‌توانید از او بپرسید از دیدن چه نوع فیلم‌هایی لذت می‌برد و یا به انجام دادن چه نوع فعالیت‌هایی تمایل دارد.

۳. همه‌ی کارها را به او واگذار نکنید

اگر می‌خواهید در کنار هم یک زندگی شاد داشته باشید، بهتر است تا حد امکان در وظایف منزل یا هر کار دیگری که توانش را دارید، به همسر خود کمک کنید. همیشه قبل از این که همسرتان از شما درخواست کمک کند، شما پیش‌قدم شوید. اگر او مدام به شما یادآوری کند که چه کارهایی را انجام دهید، قطعا در رابطه‌ی شما مشکل جدی به‌وجود خواهد آمد. یکی از این مشکلات ایجاد حس مادر و فرزندی در میان شماست. این حس به هیچ عنوان حس خوبی در روابط زوجین نیست. در این باره دو نکته را از یاد نبرید:

  • همه‌ی مردها پدر می‌شوند؛ اما تنها مردان بالغ و پخته هستند که در بچه‌داری به همسر خود کمک می‌کنند. سعی کنید چنین مردی باشید.
  • کمک در کارهای خانه، خرید یا هر وظیفه‌ی دیگری که همسرتان به آن مشغول است می‌تواند احساس فوق‌العاده‌ای در او ایجاد کند. مطمئن باشید با این کار حس احترام نیز بین شما چند برابر خواهد شد.

۴. مسئولیت‌پذیری و بلوغ رفتاری داشته باشید

افراد مسئولیت‌پذیر چندین ویژگی مشترک دارند. آنها مسئولیت تمام رفتارها و فعالیت‌های خود را به عهده می‌گیرند؛ به تعهدات خود پایبندند و پاسخگوی تمام اشتباهات‌شان هستند. رفتار یک مرد واقعی این گونه است و افرادی که بلوغ رفتاری ندارند کاملا برعکس این عمل می‌کنند.

۵. با او سرد برخورد نکنید

اغلب مردان هنگامی که با رفتار سردی از جانب همسرخود مواجه می‌شوند، در پی علت آن می‌گردند و اگر به علتش پی نبرند عصبی می‌شوند و تصمیم می‌گیرند با بی‌توجهی موضوع را نادیده بگیرند. این در حالی است که زنان معمولا دلایل ناراحتی خود را بروز نمی‌دهند و تصور می‌کنند طرف مقابل توانایی خواندن ذهن آنها را دارد! شما به عنوان یک شوهر ایده آل به هیچ عنوان نباید همسر خود را در چنین حالتی رها کنید یا با او بدرفتاری کنید. مطمئن باشید اگر با مهربانی و ملایمت با او رفتار کنید، به تدریج علت ناراحتی مشخص می‌شود. حتی ممکن است موضوعی که او را ناراحت کرده به‌قدری ساده باشد که با یک مکالمه‌ی چند دقیقه‌ای به‌طور کامل برطرف شود! البته گاهی اوقات نیز موضوع بسیار حساس است و موجب عصبانیت شما می‌شود. سعی کنید در چنین شرایطی صحبت را ادامه ندهید و زمانی که عصبانیت‌تان فروکش کرد به آرامی با همسر خود گفت‌وگو کنید.

۶. او را تحقیر نکنید

تحقیر خطرناک‌ترین سم در روابط است. به شما حق می‌دهیم که گاهی همسرتان چنان که می‌پسندید نباشد؛ اما هیچ‌گاه با احساس برتری او را تحقیر نکنید. تحقیر تنها در کلام نیست، حتی گاهی یک پوزخند یا یک نگاه تحقیرآمیز کافی است تا سم آن کل زندگی شما را آلوده کند! هر چند ممکن است این حرکات چندان به چشم نیایند، اما تأثیرات عمیقی در زندگی شما به‌جای خواهند گذاشت. این موضوع می‌تواند احترام، اعتماد و حمایت دو طرف را از بین ببرد.

هر اتفاقی که افتاده باشد و در هر وضعیتی که باشید باید به همسرتان بها و ارزش بدهید. از طرفی، رفتارهای تحقیرآمیز در مقابل کودکان نیز بسیار مخرب است؛ زیرا آنها نیز از شما الگوبرداری می‌کنند و در آینده همین رفتار را با همسر خود خواهند داشت.

۷. به همسر خود بها بدهید

به همسر خود بها دهید

زنی که شما انتخاب کرده‌اید، همسر شماست و حق دارد در بسیاری از مسائل و تصمیم‌ها با شما شریک باشد. بهتر است در این مورد کاملا واضح با همسر خود صحبت کنید تا بداند در چه مواردی می‌خواهید تنها تصمیم بگیرید و در چه مواردی به مشورت کردن با او نیاز دارید. حتی در مواقعی که همسرتان حضور ندارد، از دیگران بخواهید که به شما فرصت بدهند تا با همسر خود مشورت کنید.

۸. بهترین حامی همسرتان باشید

برای همسرتان یک تکیه‌گاه به تمام معنا باشید. برای مثال، هنگامی که او روز پرکاری داشته و خسته به منزل بازمی‌گردد، در کنارش بنشینید و از او بخواهید با شما صحبت کند. می‌توانید درست در همین حال به او بگویید که هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی از او حمایت خواهید کرد و همیشه در کنار او خواهید ماند. هنگامی که از مشکلی ناراحت است به او صادقانه بگویید که هر کاری از دست‌تان بربیاید انجام خواهید داد تا مشکل برطرف شود.

۹. مراقب رابطه‌ی خود باشید

مراقبت تنها به معنی نگهبانی از خانواده و بچه‌ها نیست. به‌طور مثال، هنگامی که همسرتان با کارهای خانه و یا مراقبت از بچه‌ها سرگرم است، برای کمک به او بشتابید. شما می‌توانید با یک آشپزی ساده یا نظافت منزل، کمک بسیاری به رابطه‌ی خود کنید. حتی می‌توانید غذای مورد علاقه‌ی همسر خود را آماده و او را سورپرایز کنید. فراموش نکنید هیچ زنی خستگی‌ناپذیر نیست و همه‌ی آنها احتیاج به کمک شما دارند.

۱۰. رمانتیک باشید

رمانتیک باشید

مفهوم رمانتیک بودن برای هر فردی متفاوت است. اما به صورت کلی می‌توان گفت رمانتیک بودن به این معناست که شما فعالیتی غیرمنتظره انجام بدهید و همسر خود را از لحاظ عاطفی شگفت زده کنید. برای رمانتیک بودن باید خلاقیت و صداقت خود را با عشق همراه کرده و به همسرتان تقدیم کنید.

اوایل ازدواج همه چیز جذاب است و به همین دلیل زندگی مشترک برای زوجین لذت‌بخش است. اما هرچه زمان می‌گذرد، این حس کم‌رنگ‌تر می‌شود. یکی از هدف‌های رمانتیک بودن این است که بتوانید همان هیجان روزهای اولیه را به رابطه باز گردانید. شما می‌توانید با کمی تغییر در سبک زندگی، رابطه زناشویی خود را از روزمرگی و تکراری شدن حفظ کنید.

در این خصوص توصیه‌هایی برای شما داریم:

  • تصور کنید در ابتدای یک رابطه هستید و هنوز با همسر خود کامل آشنا نشده‌اید. تمام مردان در این مرحله تمایل دارند تا اعتماد طرف مقابل‌شان را جلب کنند. شما هم تصور کنید درست در این موقعیت هستید و هر کاری که لازم می‌دانید انجام دهید.
  • متفاوت باشید و از راه‌های مختلفی برای ابراز احساسات به همسر خود استفاده کنید. تنها به دوستت دارم‌های تکراری اکتفا نکنید!

۱۱. همیشه گرم و پر انرژی باشید

هنگام ورود و خروج از خانه حتما همسرتان را در آغوش بگیرید و او را ببوسید. همسرتان با این کار متوجه عشق واقعی شما و اهمیتی که به او می‌دهید خواهد شد. علاقه‌مندی‌های همسرتان را بشناسید و ایده‌های جدیدی را برای بهتر شدن روابط به کار گیرید. سعی کنید تا حد امکان نیازهای همسر خود را مقدم بر نیازهای خود بدانید.

۱۲. هدیه بدهید

همه‌ی مردها برای روز تولد، سالگرد ازدواج یا مناسبت‌های دیگر هدیه می‌خرند. اما هیجان زمانی است که شما هدیه‌ای غیرمنتظره برای همسر خود تهیه کنید. مطمئن باشید همسر شما از دیدن هدیه‌ای که هیچ دلیلی برای خریدن آن وجود نداشته، شگفت‌زده خواهد شد. هنگامی که هدیه را به همسر خود تقدیم می‌کنید، بگویید «وقتی آن را دیدم یاد تو افتادم و بی‌درنگ آن را برای تو خریدم». لازم نیست حتما پول زیادی برای خریدن این گونه هدیه‌ها صرف کنید. این هدیه می‌تواند یک کتاب، یک CD یا هر چیز کوچک دیگری باشد.

۱۳. نیازهای او را بشناسید

بهتر است با همسر خود صحبت کنید و دقیقا بر سر آن چه مورد نیاز اوست به توافق برسید. شاید در ابتدا همسرتان از گفتن نیازهایش طفره برود یا کمی تعارف کند؛ اما بهتر است شما پافشاری کنید تا دقیقا نیازهای او را دریابید. برای مثال، ممکن است او بگوید «می‌خواهم زود به خانه برگردی». در این حال، سعی کنید در صورت تأخیر حتما با او تماس بگیرید و دلیل تأخیر خود را شرح دهید تا از نگرانی در بیاید. شاید شما چیزهای زیادی را برای همسر خود فراهم کرده باشید؛ ولی فراموش نکنید مهم این است که او به چه چیزی نیاز دارد.

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*