وروستي

تنها دین حق اسلام بوده ، و سایر ادیان باطل است

حمد و ستایش از آن خدایی است که برای امت محمد صلی الله علیه و سلم ، دین اسلام را برگزید و شریعت محمدی را کامل ترین و خاتمه ی ادیان قرار داد و بهترین مخلوقاتش را به پیامبری برگزید . اما بعد :

مطلبی که در روزنامه ی (( الیوم )) شماره ی 4080 به تاریخ 12/8/1404 در صفحه ی آخر به چاپ رسیده بود را دیدم ، این مطلب تحت عنوان (( معبد عجیب سیک در امارات )) از انباء الخلیج نقل شده بود .

در قسمتی از خبر آمده بود : (( یکی از علمای اسلام در دبی به نام دکتر محمود ابراهیم دیک در این مورد می گوید : وجود این معبد برای مسلمین بسیار خطرناک است و بایستی از برده شود ، و در ادامه می گوید : تنها وجود ادیان آسمانی در امارات پذیرفتنی است  و غیر از آنها جزء اعتقادات کفر آمیز بوده و باید معابدشان را از بین برد و اجازه ی تبلیغ به آنها نداد ، چرا که شاید برمسلمانی تاثیر بگذارد . ))

دو نکته از گفتار دکتر محمود دیک مستفاد می شود  :

1- یهودیت و مسیحیت در امارات پذیرفتنی بوده ، و گرویدن و تبلیغ نمودن برای آنها یا ساخت معابد برایشان در این سرزمین خالی از اشکال است  و این مجوزی است برای مسیحی گرداندن دیگران به صورت رسمی و علنی ، که امر بسیار خطرناک است .

2- امر دوم ، بسی خطرناک تر است و آن اینکه : گوینده به صورت ضمنی بیان می دارد که ادیان آسمانی مانند یهودیت و مسیحیت ، از جمله ی ادیان کفر آمیز به حساب نمی آیند و این بدان معناست که تمسک و تبلیغ و دخول به این ادیان جائز می باشد .

بنده اینجا نمی خواهم در مورد معبد سیک ها سخن بگویم ، چرا که در خبر آمده است که شیخ عبدالجبار ماجد مدیر اوقاف دبی گفته است که شهرداری ، این معبد را از بین خواهد برد ، خداوند به ایشان جزای خیر دهد ؛ چرا که وجود این معبد  دعوتی به سوی بت پرستی است و بایستی آن را انکار کرد .

اما اشتباه و بطلان گفتار دکتر محمود دیک کاملا آشکار است ، چرا که تنها دین صحیح و مطلوب که از ساکنان زمین پذیرفته می شود ، دین اسلام است ، خداوند تبارک و تعالی می فرمایند : ((و هر که جز اسلام، دینی [دیگر] جوید، هرگز از وی پذیرفته نشود، و وی در آخرت از زیانکاران است.)) آل عمران 85 . و در جایی دیگر می فرمایند : ((در حقیقت، دین نزد خدا همان اسلام است. و کسانی که کتاب [آسمانی‌] به آنان داده شده، با یکدیگر به اختلاف نپرداختند مگر پس از آنکه علم برای آنان [حاصل‌] آمد، آن هم به سابقه حسدی که میان آنان وجود داشت. و هر کس به آیات خدا کفر ورزد، پس [بداند] که خدا زودشمار است. پس اگر با تو به محاجّه برخاستند، بگو: «من خود را تسلیم خدا نموده‌ام، و هر که مرا پیروی کرده [نیز خود را تسلیم خدا نموده است‌].» و به کسانی که اهل کتابند و به مشرکان بگو: «آیا اسلام آورده‌اید؟» پس اگر اسلام آوردند، قطعاً هدایت یافته‌اند، و اگر روی برتافتند، فقط رساندن پیام بر عهده توست، و خداوند به [امور] بندگان بیناست.))آل عمران 19-20 .

خداوند یهود و نصارا را بخاطر اظهار نظرهایی که در مورد الله کرده اند ، کافر می داند ، همچنین به این علت که کتابهایشان را تغییر داده و تحریف کرده و در قول و عمل از حد تجاوز نموده و براساس هوای نفس گام برداشته اند ، خداوند آنها را نابود سازد که چگونه بر خداوند دروغ بسته اند ، پروردگار می فرماید : ((کسانی که گفتند: «خدا همان مسیح پسر مریم است» مسلماً کافر شده‌اند. بگو: اگر [خدا] اراده کند که مسیح پسر مریم و مادرش و هر که را که در زمین است، جملگی به هلاکت رساند، چه کسی در مقابل خدا اختیاری دارد؟  ))المائده 17 . و می فرمایند : ((کسانی که گفتند: «خدا همان مسیح پسر مریم است»، قطعاً کافر شده‌اند، و حال آنکه مسیح، می‌گفت: «ای فرزندان اسرائیل، پروردگار من و پروردگار خودتان را بپرستید؛ که هر کس به خدا شرک آورد، قطعاً خدا بهشت را بر او حرام ساخته و جایگاهش آتش است، و برای ستمکاران یاورانی نیستکسانی که [به تثلیث قائل شده و] گفتند: «خدا سومین [شخص از] سه [شخص یا سه اقنوم‌] است، قطعاً کافر شده‌اند، و حال آنکه هیچ معبودی جز خدای یکتا نیست. و اگر از آنچه می‌گویند باز نایستند، به کافران ایشان عذابی دردناک خواهد رسید. چرا به درگاه خدا توبه نمی‌کنند، و از وی آمرزش نمی‌خواهند؟ و خدا آمرزنده مهربان است..»))المائده 72-73-74 . و در جایی دیگر می فرمایند : ((و یهود گفتند: «عُزَیر، پسر خداست.» و نصاری گفتند: «مسیح، پسر خداست.» این سخنی است [باطل‌] که به زبان می‌آورند، و به گفتار کسانی که پیش از این کافر شده‌اند شباهت دارد. خدا آنان را بکشد؛ چگونه [از حق‌] بازگردانده می‌شوند؟ اینان دانشمندان و راهبان خود و مسیح پسر مریم را به جای خدا به الوهیّت گرفتند، با آنکه مأمور نبودند جز اینکه خدایی یگانه را بپرستند که هیچ معبودی جز او نیست. منزه است او از آنچه [با وی‌] شریک می‌گردانند.)) التوبه 30-31 .

و در این زمینه آیات فراوانی وجود دارد که از همه ی آنها مستفاد می شود که دین اسلام ناسخ ادیان یهودیت و مسیحیت است  و تمام حقائقی که در آندو بوده توسط اسلام تثبیت شده و ناحق هایی که توسط طرفداران این ادیان براساس هوی و هوس بدان اضافه یا تحریف شده است هم بیان شده است .

بنابراین تنها دین صحیح و مطلوبی که از زمینیان پذیرفتنی است ، دین اسلام است و این همان دینی است که تمام پیامبران بدان مژده داده اند .

نسائی از پیامبر صلی الله علیه و سلم روایت می کند زمانی که صفحه ای از تورات را دستان عمر بن خطاب رضی الله عنه دید فرمودند : ((آیا شما متحیر و سرگردان هستید؟ من این دین را برایتان صاف و خالص آورده‌ام ،  اگر موسی زنده بود و شما از تو پیروی می کردید و مرا ترک می کردید ، گمراه بودید )) و در روایتی دیگر آمده است : ((اگر موسی زنده بود هیچ اختیاری جز تبعیت از من نداشت))عمر گفت : خداوند را به عنوان پروردگار و اسلام را به عنوان دین و و محمد را به عنوان پیامبر ، پذیرفتم و بدان راضی شدم .

همانگونه که عیسی علی نبینا و علیه الصلاه و السلام به عنوان مجدد دین موسی علیه السلام آمد و برخی از محرمات را بر آنها حلال کرد ، و در قرآن هم بدان اشاره شده است ((و [می‌گوید: «آمده‌ام تا] تورات را که پیش از من [نازل شده‌] است تصدیق کننده باشم، و تا پاره‌ای از آنچه را که بر شما حرام گردیده، برای شما حلال کنم، و از جانب پروردگارتان برای شما نشانه‌ای آورده‌ام. پس، از خدا پروا دارید و مرا اطاعت کنید«در حقیقت، خداوند پروردگار من و پروردگار شماست؛ پس او را بپرستید [که ] راه راست این است.».»))آل عمران 50-51 .همچنین در آخر الزمان فرود خواهد آمد و تجدید کننده دین محمد صلی الله علیه و سلم خواهد بود ، همانگونه که رسول الله صلی الله علیه و سلم می فرمایند : (( نزدیک است که پسر مریم بر شما فرود آید با عدل حکم کرده و صلیب را بشکند و خوک را بکشد و جزیه را بردارد )) . مسلم روایت کرده است . نووی در شرح این حدیث می گوید : (( اینکه فرموده است که جزیه را بر می دارد به این معناست که تنها دو امر از افراد پذیرفته می شود یا اسلام یا جنگ .)) .

وقتی اهل زمین این نشانه را ببینند ، کسی که شایستگی هدایت را دارند به دین اسلام باز می گردند و یهود و نصارایی که خداوند به آنها بصیرت داده است به دین اسلام گردن می نهند ، و بعد از اینکه نشانه های آشکار حقانیت عیسی پدیدار گشت به او ایمان می آورند و در حقیقت ایمان به عیسی در آن زمان ، تصدیق رسالت محمد صلی الله علیه و سلم و تایید دین اسلام است ، چرا که دروغ ها آشکار می گردد و پرده از تزویر  علمای یهودی و مسیحی که در صدد گمراهی مردم بوده و دینشان را بر آنها مشتبه ساخته اند ، برداشته می شود .

خداوند تبارک و تعالی در داستان عیسی علیه السلام با اهل کتاب که گفتند او را کشته اند ، بیان می فرماید که آنها دروغ گفته اند و اینکه گروهی از آنها قبل از مرگ عیسی علیه السلام به او ایمان می آورند ؛ چرا که مرگ در این دنیا بر تمام انسانها محقق خواهد شد ((بلکه خدا او را به سوی خود بالا برد، و خدا توانا و حکیم است و هیچ‌کس از اهل کتاب نیست مگر آنکه پیش از مرگش به او [عیسی‌] ایمان آورد، و روز قیامت او [عیسی‌] برایشان گواه است‌.))النساء 158-159 .

این موضعگیری قرآن کریم بعد از این صورت می گیرد که در آیه ی قبلی آنها را به کفر توصیف می نماید : ((و [نیز] به سزای کفرشان و آن تهمت بزرگی که به مریم زدند،و گفته ایشان که: «ما مسیح، عیسی بن مریم، پیامبر خدا را کشتیم»، و حال آنکه آنان او را نکشتند و مصلوبش نکردند، لیکن امر بر آنان مشتبه شد؛ ))النساء 156-157 .

در زمان رسول الله صلی الله علیه و سلم بعد از اینکه اسلام حقائق را برای مردم آشکار ساخت ، یهودیان و نصارای با بصیرت وارد اسلام شده و از اعتقاداتی که مناقض شریعت الهی است دست برداشتند ، از اعتقاداتی که مخالف با وحدانیت الهی است. باید دانست که دین اسلام تنها دینی است که از ازل خداوند برای پیامبرانش آن را برگزیده است ، خداوند متعال می فرمایند : ((در حقیقت، دین نزد خدا همان اسلام است. ))آل عمران 19 .و در جایی دیگر می فرمایند : ((و چه کسی -جز آنکه به سبک‌مغزی گراید- از آیین ابراهیم روی برمی‌تابد؟ و ما او را در این دنیا برگزیدیم؛ و البته در آخرت [نیز] از شایستگان خواهد بود. هنگامی که پروردگارش به او فرمود: «تسلیم شو»، گفت: «به پروردگار جهانیان تسلیم شدم.» و ابراهیم و یعقوب، پسران خود را به همان [آیین‌] سفارش کردند؛ [و هر دو در وصیتشان چنین گفتند:] «ای پسران من، خداوند برای شما این دین را برگزید؛ پس، البته نباید جز مسلمان بمیرید.»))

دین اسلام تنها راه مستقیم رسیدن به خداست ، همانگونه در تفسیر سوره ی فاتحه آمده است : بنده از خداوند می خواهد که او را به راه راست هدایت کند و از راه کسانی که بر آنها خشم گرفته است که یهود باشند و گمراهان که مسیحیان باشند ، دور بگرداند . یهودیانی که با علم و شناخت ، به نافرمانی خداوند پرداختند و مسیحیانی که از روی جهالت و نادانی به عبادت الهی مبادرت ورزیدند .

از آنچه گفتیم آشکار شد که تنها راه رسیدن به خدا ، دین اسلام است ، دینی که خداوند پیامبرش محمد صلی الله علیه و سلم را بدان مبعوث ساخت همانگونه که تمام پیامبران بدان مبعوث شده بودند . و دیگر ادیان  اعم از یهودیت ، مسیحیت ، مجوسیت ، بت پرستی و دیگر شاخه های کفر ، ناحق بوده و ما را به الله و بهشتش نمی رساند ، بلکه به خشم و عذاب الهی منتهی می گردد : ((و هر که جز اسلام، دینی [دیگر] جوید، هرگز از وی پذیرفته نشود، و وی در آخرت از زیانکاران است.))آل عمران 85 .

همچنین پیامبر صلی الله علیه و سلم می فرمایند : (( هر یهودی یا مسیحی که دعوت مرا بشنود ، سپس به رسالت من ایمان نیاورد ، اهل جهنم خواهد بود )) امام مسلم در صحیحش روایت کرده است .

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*