وروستي

اگرازکسی سنت صبح فوت شود آیامیتواند بعد ازفرض بخواند یاخیر؟

اگرازکسی سنت صبح فوت شود آیامیتواند بعد ازفرض بخواند یاخیر؟ اگرازکسی سنت صبح فوت شود آیامیتواند بعد ازفرض بخواند یاخیر؟
Muhammad Shaiq Meerzada

سلام علیکم جناب مولوی صاحب
امیدکه صحتمند باشید
اگرازکسی سنت صبح فوت شود آیامیتواند بعد ازفرض بخواند یاخیر؟

الجواب:

الحمدلله،

نماز سنت صبح که قبل از نماز خوانده میشود سنت مؤکده است و فضیلت زیادی دارد تا جاییکه پیامبر صلی الله علیه و سلم فرموده است: ” رَکْعَتَا الْفَجْرِ خَیْرٌ مِنْ الدُّنْیَا وَمَا فِیهَا” ](روایت مسلم (725)[ . یعنی: “دو رکعت سنت صبح بهتر است از دنیا و آنچه که در آن هست”، و پیامبر صلی الله علیه و سلم هیچوقت چه در سفر و چه در حضر آنرا ترک نکرده است، ونماز صبح سنت بعدیه ندارد، و سنت هست که در رکعت اول سوره “اخلاص” (یعنی قل هو الله احد) و در رکعت دوم سوره “کافرون” (یعنی قل یا ایها الکافرون) بخواند، و برای کسیکه هنگام نماز جماعت صبح حضور داشته باشد ولی هنوز سنتش را نخوانده باشد، برای او این مسائل مطرح میباشد:

1- جائز نیست که سنت را بخواند زیرا نماز جماعت بر پا شده است، بلکه باید ابتدا به نماز جماعت بپیوندد و بعد از نماز سنتش را بجای آورد، زیرا خواندن نماز سنت وقتیکه اقامه نماز بر پا میشود جائز نیست زیرا در صحیح مسلم از ابو هریرة روایت شده است که پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمودند: “اذا اقیمت الصلاة فلا صلاة الا المکتوبة” یعنی: “اگر اقامه نماز بر پا شد، نماز دیگری (قبول) نیست مگر نماز فریضة”. و در حدیثی دیگر که در صحیحین آمده از عبدالله بن مالک بن بحینة روایت شده است که پیامبر صلی الله علیه و سلم مردی را دید که بعد از اقامت نماز صبح دو رکعت سنت را خواند، و هنگامی که پیامبر صلی الله علیه و سلم نماز را تمام کرد به او گفت که: “آیا نماز صبح را چهار رکعت میخوانی، آیا نماز صبح را چهار رکعت میخوانی ؟” (یعنی از آنجاییکه پس از اقامه نماز نماز سنت را خواند و سپس به نماز جماعت پیوست مثل این بود که نماز صبح را چهار رکعت خوانده است).

2- اما در مورد اینکه چه وقت نماز سنت صبحش را بجای آورد اختلاف هست بین علماء، بعضیها میگویند که باید نماز سنت صبحش که فوت شده را بعد از نماز صبح و قبل از طلوع آفتاب خواند، و هر چند از خواندن نماز قبل از طلوع آفتاب نهی شده است، ولی از آنجاییکه این نماز سببی دارد پس میشود آنرا پس از نماز صبح و قبل از طلوع آفتاب خواند، و دلیل آن اینست که در روایت “ترمذی (422)” و “ابو داوود (1267)” از “قیس بن عمرو” روایت شده است که گفت: پیامبر صلی الله علیه و سلم برای نماز صبح بیرون آمد و من با او نماز جماعت را بر پا داشتم و هنگامی که نماز را تمام کرد مرا دید که نماز میخوانم، سپس گفت: “ای قیس کمی صبر کن، آیا دو نماز را با هم میخوانی؟! من گفتم: “ای رسول خدا، من نماز سنت صبح را نخوانده بودم” سپس پیامبر صلی الله علیه و سلم به او گفت: “پس اشکالی ندارد (که آنرا بخوانی)”. و “خطابی” در اینمورد گفت که: “این بیانگر اینست که برای کسی که سنت نماز صبح را نخوانده باشد میتواند آنرا بعد از نماز صبح و قبل از طلوع آفتاب بخواند”.

3- ولی بعضی دیگر از علماء نظرشان بر اینست که نماز سنت فوت شده اش را باید پس از بالا رفتن خورشید خواند، زیرا پیامبر صلی الله علیه و سلم از خواندن نماز سنت بعد از نماز صبح و قبل از طلوع آفتاب نهی کرده است.

بطور خلاصه، نماز خواندن سنت هنگامی که نماز جماعت بر پا میشود جائز نیست، و نماز سنت صبح اگر فوت شود میتواند آنرا بعد از نماز صبح و قبل از طلوع آفتاب بخواند، و یا اینکه صبر کند تا آفتاب مرتفع شود و آنرا وقت ضحی (چاشت) بخواند، و هر دوی این دو جائز هست.

در ضمن اگر کسی قبل از اقامه نماز سنتش را شروع کرده باشد، در صورتیکه بتواند به رکعت اول نماز با جماعت برسد میتواند نماز سنتش را مختصرا به اتمام برساند، ولی اگر حدث میزند که به رکعت اول نماز جماعت نمیرسد پس بهتر است که نمازش را قطع کند و در اینصورت نیازی به نیت قطع کردن نماز و سلام دادن هم ندارد.

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت قران سنت . کام

QuranSunnat.Com

څرګندونه مو لاندې وليکئ

ستاسو برېښناليک خوندي دی.


*